Choć czas na złożenie dokumentów jest do połowy maja, to lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili. Teraz w biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie ma kolejek.
Czytaj też: Dopłaty bezpośrednie. Dotacje utknęły w gąszczu kontroli
Gdzie rolników jest najwięcej?
Wśród osób uprawnionych do otrzymania takich dopłat jest 690 mieszkańców gminy Grudziądz, 560 gospodarzy z miasta i gminy Łasin oraz 560 z gminy Gruta. Co ciekawe o dopłaty takie ubiegać się może także aż 390 mieszkańców Grudziądza. Wystarczy mieć minimum hektar ziemi uprawnej.
Rolnicy o dopłaty unijne starać się mogą już ósmy rok z rzędu. Nic dziwnego, że z wypełnianiem wniosków nie mają już większych problemów.
- Wszyscy, którzy odebrali dopłaty przed rokiem, teraz otrzymują od nas wnioski, które są specjalnie dla nich przygotowane i częściowo wypełnione. Jeśli w gospodarstwach nic się nie zmieniło, wystarczy dokumenty podpisać i już można je składać - mówi Andrzej Owczarz, kierownik grudziądzkiego biura ARiMR.
Pola w sieci
Nowością w tym roku jest możliwość złożenia wniosku o dopłaty przez internet. Aby z niej skorzystać trzeba jednak najpierw złożyć tradycyjny, papierowy wniosek o przyznanie loginu i hasła.
- Możliwość złożenia elektronicznego wniosku ma już 50 gospodarzy z naszego powiatu. Dotychczas skorzystała z niej jednak tylko jedna osoba - mówi kierownik Owczarz. - Jestem przekonany, że w przyszłości takich wniosków będzie przybywało.
Termin składania wniosków o dopłaty minie 16 maja. Potem za każdy dzień spóźnienia, z dopłaty potrącany będzie 1 procent.
W czerwcu pracownicy ARiMR rozpoczną wyrywkowe kontrole złożonych wniosków. Sprawdzą, czy i co rolnicy uprawiają na zadeklarowanych we wnioskach gruntach.
Pieniądze na konta rolników zaczną spływać w grudniu.