Oświadczenie na stronie CKE:
W arkuszu maturalnym z geografii na poziomie rozszerzonym w zadaniu 12 umieszczono dwa razy ten sam klimatogram. Za poprawne przyporządkowanie trzech różnych formacji roślinnych zdający otrzyma 2 punkty, za poprawne przyporządkowanie dwóch różnych formacji zdający otrzyma 1 punkt.
Matura 2011 geografia

Karolina Kaptur i Marcin Dudziński z I LO wybrali geografię
(fot. Andrzej Muszyński)
Chodzi o zadanie dwunaste z poziomu rozszerzonego z geografii. Uczniowie mieli za zadanie przyporządkować roślinność do klimatu na podstawie czterech wykresów. Dwa z nich były jednakowe, co mogło wprowadzić młodzież w błąd.
- Nasi uczniowie zauważyli, że klimatogramy są takie same, choć oczywiście nie wiedzieli, że był to błąd - mówi Mariola Mańkowska, wicedyrektor I LO i geograf.
Matura 2011- geografia - arkusze, odpowiedzi
CKE przyznała się do pomyłki i poinformowała, że zmieni punktację za to zadanie. "Za poprawne
przyporządkowanie trzech różnych formacji roślinnych zdający otrzyma 2 punkty (czyli maksymalną liczbę punktów - przyp. red), za poprawne przyporządkowanie dwóch różnych formacji zdający otrzyma jeden punkt" - czytamy w wyjaśnieniu umieszczonym na stronie CKE.
Nie był to pierwszy błąd CKE podczas tegorocznej matury. Jak pisaliśmy, pomyłka znalazła się już w teście z języka polskiego, w którym nieściśle sformułowano polecenia.
Poza tym test z geografii uczniowie oceniali dobrze. - Nie był trudny, choć sprawdzał głównie wiedzę teoretyczną. Trzeba było więc być dobrze przygotowanym - mówią Karolina Kaptur i Marcin Dudziński z I LO, którzy pisali egzamin na poziomie rozszerzony. - Wystarczyło nam czasu na rozwiązanie zadań.
- Arkusz na poziomie rozszerzonym był przyjazny dla uczniów - potwierdza Mariola Mańkowska. - Rzeczywiście sprawdzał raczej wiedzę niż umiejętności, ale też umiejętność analizowania. Natomiast test na poziomie podstawowym mógł sprawić problem przeciętnemu uczniowi, którego wiedza geograficzna nie jest rozbudowana. Nie były łatwe pytania dotyczące geografii społeczno-gospodarczej.
W piątek młodzież zdawała również egzamin z wiedzy o tańcu. W poniedziałek - język rosyjski.
Geografia jest najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym wybieranym przez maturzystów. W tym roku na poziomie rozszerzonym zdawało ją 33,5 tysiąca uczniów. Poziom podstawowy wybrało 53 tysiące maturzystów.
Czytaj e-wydanie »