Urzędy pracy od czerwca będą mogły przyznawać wyższe dotacje dla osób chcących rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to spowodowane wzrostem przeciętnego wynagrodzenia za I kwartał tego roku.
Szukasz pracy?Ponad 600 ofert z naszego regionu znajdziesz na regiopraca.pl
Po podniesieniu wysokości przeciętnego wynagrodzenia bezrobotny maksymalnie może otrzymać z urzędu pracy dotację na podjęcie działalności gospodarczej odpowiadającą sześciokrotności przeciętnej płacy. Od czerwca wzrośnie ona do 20,8 tys. zł (obecnie jest to 20,6 tys. zł).
Taka sama kwota jest przewidziana dla firm, które ubiegają się o refundację kosztów, jakie poniosły na wyposażenie stanowiska pracy zatrudniającego bezrobotnego.
Lumpeksy nie są na topie
- W tym roku otrzymaliśmy mało środków na dotacje. Wobec tego ograniczyliśmy wydatki na działalność handlową np. otworzenie lumpeksu. Przede wszystkim stawiamy na działalność innowacyjną np. rzemiosło - mówi Małgorzata Izdebska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku. - Jeśli wniosek o dotację jest zasadny to przyznajemy maksymalną kwotę. Tym, którzy w ubiegłym roku dostali pieniądze nie przyznajemy dotacji ponownie - dodaje Małgorzata Izdebska.
W bydgoskim powiatowym urzędzie pracy maksymalna kwota dotacji dla bezrobotnych wynosi 18.500 zł.
- Nie ma działalności, którą preferujemy przy udzielaniu dotacji. Nie udzielamy wsparcia na rozszerzenie działalności na przykład prowadzonej przez innego członka rodziny - informuje Tomasz Zawiszewski, z-ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. - Z uwagi na łączącą nas umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Toruniu preferowane są przede wszystkim osoby niepełnosprawne i po 50. roku życia - dodaje Tomasz Zawiszewski.
Śpiochy z nazwiskiem
W tym roku urzędy pracy dostały zdecydowanie mniej środków na dotacje dla bezrobotnych. Dlatego też przy rozpatrywaniu wniosków stawiają na kierunki niszowe.
- Przyznaliśmy pieniądze na usługi groomerskie (pielęgnacja piesków), kowalstwo artystyczne, sprzedaż odzieży personalizowanej (np. śpioszki z nazwiskiem dziecka), regenerację płyt CD i gier komputerowych - mówi Bożenna Pszczółkowska-Rudnicka, z-ca dyrektora PUP dla miasta Torunia.
