Podobnie jak do drzwi pana Romana, tak i wielu innych mieszkańców Grudziądza codziennie pukają rachmistrzowie. Przeprowadzają oni Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Każdy z nich ma specjalny identyfikator i urządzenie elektroniczne, w którym zapisuje dane respondentów.
- Są dwa rodzaje ankiet - tłumaczy Katarzyna Kostka - Gurbich, rachmistrzyni. - Reprezentacyjne, które zawierają od 50 do 70 pytań oraz pełne. W tych trzeba udzielić odpowiedzi na około 10 pytań.
Przeczytaj koniecznie: Narodowy Spis Powszechny 2011. Spisz się samodzielnie przez internet
Z minikomputerem i identyfikatorem
W naszym mieście do pierwszego badania zostało wylosowanych ponad 7,8 tys. adresów, a do drugiego - 900. Z informacji jakie uzyskaliśmy od Piotra Mazura, lidera gminnego, wynika że ankieterzy dotarli już do połowy z nich.
- Trafiłem na kwestionariusz reprezentacyjny, więc pytań było sporo - mówi Roman Dąbrowski. - Na szczęście, rachmistrz nie chodzi już z papierowymi formularzami i nie wpisuje wszystkiego ręcznie tylko szybko uzupełnia w minikomputerze.
Nie wszyscy czekają na rachmistrza
O ile na terenie miasta pracuje 47 osób, to w gminie jest ich tylko - 5. Muszą oni odwiedzić 1336 gospodarstw wskazanych przez Główny Urząd Statystyczny. - Do spisania zostało jeszcze około 800 - mówi Tomasz Makowski, lider gminny.
Nie wszyscy jednak czekają na spotkanie "oko w oko" z rachmistrzem, tylko wypełniają elektroniczną ankietę.
- Cała moja rodzina spisała się przez internet - mówi Kamila Słoniewska. - Wystarczyło wejść na stronę spis. gov. pl, zalogować się i uzupełnić dane. Zajęło nam to dosłownie kilka minut.
5 tys. zł grzywny
Narodowy Powszechny Spis Ludności i Mieszkań zakończy się 30 czerwca. Odmowa wzięcia udziału w nim grozi karą grzywny do 5 tys. zł.
Czytaj e-wydanie »