https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GMO: Czy zakazać upraw genetycznie modyfikowanych roślin?

(oprac. HEJ)
jedyna, obok ziemniaków Amflora, roślina transgeniczna (GMO), dopuszczona do uprawy na terytorium UE
jedyna, obok ziemniaków Amflora, roślina transgeniczna (GMO), dopuszczona do uprawy na terytorium UE sxc.hu
Parlament Europejski zadecyduje w najbliższy wtorek czy państwa członkowskie powinny mieć możliwość ograniczenia lub zakazania upraw roślin genetycznie modyfikowanych (GMO).

Takie są zalecenie komisji ds. ochrony środowiska i mają dać krajom wspólnoty możliwość uzasadniania względami ochrony środowiska decyzji w tej sprawie. Ma to zapewnić takim decyzjom mocniejszych podstaw prawnych w kontekście zasad handlu międzynarodowego.

UE wpuściła ziemianki i kukurydzę GMO

Obecnie w Unii Europejskiej zostały zatwierdzone dwa rodzaje upraw genetycznie modyfikowanych. Są to odmiany kukurydzy oraz ziemniaków przeznaczonych do produkcji skrobi.
Niewiele jednak krajów prowadzi uprawę tych dwóch roślin w skali komercyjnej, a niektóre nawet wprowadziły zakaz powołując się na tzw. "klauzule ochronną" w ramach istniejących przepisów.

Dadzą wolną rękę?

W rezultacie proponowana zmiana może dać wolną rękę krajom, co do podejmowania decyzji o uprawie roślin genetycznie modyfikowanych, lecz nie będzie miała wpływu na obecny proces podejmowania decyzji w UE.
Wystosowana w ostatnim czasie petycja, podpisana przez ponad milion obywateli, wzywa UE do wprowadzenia memorandum na nowe zezwolenia upraw roślin modyfikowanych genetycznie. Rada podejmie decyzje w tej sprawie po glosowaniu Parlamentu.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska