Niemiecka spółka Ludwig Pfeiffer Hoch&Tiefbau zajmowała się modernizacją sieci bydgoskich wodociągów w 2009 roku. Firma z powodu napotkanych pod ziemią trudności, postanowiła zmienić technologię, co zwiększyło koszt inwestycji. Wówczas to strony nie porozumiały się ze sobą, MWiK nie zapłaciły za wykonane wcześniej prace a niemiecka spółka nie podpisała aneksu do umowy - sprawa trafiła do sądu.
Przeczytaj też: Bydgoszczanka wygrała w sądzie z wodociągami. Nie miała wody dwa lata.
Sąd arbitrażowy uznał, że w sporze racja leży po stronie niemieckiej i zasądził zapłatę za wykonane roboty, a także odsetki oraz inne roszczenia Niemców, które łącznie stanowią ponad 8 milionów złotych.
Przeczytaj również: UOKiK: Bydgoskie wodociągi zmuszały klientów do podpisywania trefnych umów.
- Niekorzystny dla nas wyrok Sądu Arbitrażowego był zaskoczeniem - poinformował rzecznik MWiK, Marek K. Jankowiak. - Sąd Arbitrażowy nie dał przedstawicielom MWiK pełnej możliwości przedstawienia swojego stanowiska odrzucając m.in. ważne wnioski dowodowe. Wyrok sądu oznacza, że wykonawca otrzyma zaplanowane wcześniej w kosztach MWiK pieniądze. Spółka posiada dodatkowe zabezpieczenia w postaci wcześniej utworzonych rezerw, które MWiK każdorazowo bierze pod uwagę przy realizacji dużego kontraktu, więc zobowiązania te nie będą miały żadnego wpływy na przyszłą cenę wody - uspokaja Marek Jankowiak.
Czy Miejskie Wodociągi i Kanalizacja odwołają się od wyroku?
Wyrok sądu arbitrażowego kończy sprawę przed sądem polubownym, istnieje jednak możliwość skierowania sprawy do sądu powszechnego. Trwa analiza prawna uzasadnienia wniosku, nie zdecydowaliśmy jeszcze w jakiej formule będziemy się odwoływać - poinformował rzecznik MWiK.
Nie jest to jedyny proces MWiK
Obecnie przed sądami różnych instancji toczy się 12 spraw z 9 firmami wykonawczymi. W każdym z tych sporów MWiK uznał, że nie zostały dotrzymane warunki kontraktów, a tym samym może to stanowić duże zagrożenie dla ostatecznych ustaleń finansowych. Dużo bardziej dotkliwe w skutkach niż koszty procesu. Sprawa z niemiecką firmą Ludwik Pfeifer Hoch&Tefbau GmbH jest pierwszą przegraną przez MWiK sprawą w dużym sporze z wykonawcą od 10 lat.
Czytaj e-wydanie »