https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc żebrzącym na ulicy?

(mp)
Żebrzących można spotkać w każdym mieście naszego regionu. Jak im pomóc?
Żebrzących można spotkać w każdym mieście naszego regionu. Jak im pomóc? sxc.hu
- To żadne wsparcie - mówią o dawaniu pieniędzy osobom żebrzącym straż miejska i MOPS w Bydgoszczy.

Ulica Mostowa, Gdańska, Przesmyk, Śniadeckich i plac Wolności - to miejsca, które szczególnie upodobali sobie żebrzący. Tylko w minionym roku, w lipcu i sierpniu, bydgoska straż miejska otrzymała z tych ulic aż 23 zgłoszenia dotyczące właśnie żebrania.

Latem okupowany jest też Stary Rynek, zwłaszcza w pobliżu kawiarenek i ogródków piwnych.
Żebrzący albo siedzą na chodniku i informują o swojej trudnej sytuacji na niewielkich tekturowych kartonikach, albo podchodzą do stolików i tam proszą o pieniądze - najczęściej na jedzenie.

O ile niektórzy z nich faktycznie nie mają za co żyć i są niezdolni do podjęcia jakiejkolwiek pracy, to niestety zdarzają się też zwykli naciągacze. W pierwszym kwartale tego roku straż miejska wystawiła mandaty siedmiu oszustom na łączną kwotę 1 600 zł. Jeden wniosek został skierowany do sądu.
Bez względu na intencje żebrzących, większość osób odmawia im pieniędzy. Ale są i tacy, którzy się litują. Jak przekonuje straż miejska - niepotrzebnie. - Najwłaściwszej pomocy - rzeczowej - udzielą odpowiednie instytucje - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik prasowy bydgoskiej straży miejskiej. - Żebrzących byłoby z pewnością mniej, gdyby ludzie przestali dawać im pieniądze.

Przeczytaj róznież: Asyż zabrania żebractwa

Takiego samego zdania jest Renata Dębińska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. - Im więcej osób będzie dawać pieniądze, tym więcej żebrzących będzie liczyło na taki względy "zarobek" - wskazuje szefowa MOPS-u.

Aby uświadomić mieszkańcom ten problem, bydgoski ośrodek pomocy społecznej, podobnie zresztą jak inne w kraju, rozważa włączenie się do kampanii edukacyjnej, którą wprowadzono już na przykład w Sopocie. Akcja polega na udostępnianiu mieszkańcom ulotek z prośbą, by nie dawać osobom żebrzącym pieniędzy, ale informować ich o tym, gdzie uzyskają pomoc.
Ulotki takie byłyby dostarczane między innymi do restauracji, klubów i urzędów.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek
Najciemniej pod latarnią. Biedronka przy stadionie Polonii, albo, jak kto woli, przy komendzie wojewódzkiej policji. Wysyp żebrzących jest straszny, a policja czeka na zgłoszenia. Bo oczywiście z okien nie widać.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska