https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy z jelitami dzieje się coś niedobrego

oprac. MP
Nagła zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia występujące na przemian z biegunką), utrata masy ciała oraz krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
Nagła zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia występujące na przemian z biegunką), utrata masy ciała oraz krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego sxc.hu
Blisko 655 tys. rocznie - tyle osób umiera na całym świecie z powodu raka jelita grubego. Te zatrważające statystyki nie omijają Polski. W naszym kraju dynamika wzrostu zachorowań jest obecnie najwyższa w Europie.

Okazuje się, że rak jelita grubego to, zaraz po raku płuc, jedna z najczęstszych przyczyn zgonu wśród Polaków, zwłaszcza jeśli chodzi o mężczyzn powyżej 35. roku życia. Jednak szczyt zachorowań pojawia się po 60 roku życia.

Do objawów, które powinny zaniepokoić każdego pacjenta, bez względu na wiek i płeć, należą: nagła zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia występujące na przemian z biegunką), utrata masy ciała oraz krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (niezależnie od hemoroidów).

Nie daj się rakowi! Zbadaj swoje jelita!

Pojawienie się powyższych dolegliwości, zwłaszcza u osób spokrewnionych z tymi, u których wystąpił wcześniej nowotwór jelita grubego, to sygnał, że może dziać się coś niepokojącego.

Niezbędna jest wówczas natychmiastowa wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci pacjentowi badania, między innymi morfologię krwi oraz badanie na krew utajoną w kale. Medyk powinien również wykonać proktologiczne badanie per rectum (w celu ewentualnego wykluczenia hemoroidów).

W przypadku wątpliwości chory zostaje dalej skierowany na badanie kolonoskopowe. Polega ono na oglądaniu za pomocą specjalnego urządzenia śluzówki jelita grubego. Dzięki temu możliwe jest wykrycie ewentualnych patologii, najczęściej polipów, które pozostawione mogłyby dać początek zmianom nowotworowym. Podczas kolonoskopii polipy są natomiast usuwane, ponieważ to właśnie na podstawie narastających miejscowo łagodnych gruczolaków najczęściej rozwija się nowotwór (zwykle trwa to około 10 lat).

Jedną z przyczyn pojawienia się nowotworu jest również długoletnie wrzodziejące zapalenie okrężnicy (przewlekły proces zapalny błony śluzowej odbytu). Rozwojowi choroby sprzyja też ubogoresztkowa dieta, niestety bardzo charakterystyczna dla rozwiniętych krajów kultury zachodniej.

Dieta taka charakteryzuje się brakiem warzyw, dużą ilością tłuszczów i czerwonego mięsa (w krajach afrykańskich i azjatyckich ryzyko zachorowania jest zdecydowanie niższe).

W związku z tym, że choroba przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych - w tym kolonoskopii (badanie przesiewowe). Dotyczy to przede wszystkim osób z grupy zwiększonego ryzyka, czyli powyżej 60. roku życia oraz z rodzinnymi predyspozycjami do polipowatości jelita grubego lub przewlekłą chorobą zapalną jelita.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lidziaxx

Nam bardzo pomaga Diflos - probiotyk na biegunki, bardzo skuteczny Podaje nawet mojej malutkiej córci, ma 3 miesiące, jej w kropelkach , my bierzemy w kapsułkach. Ma ten sam szczep bakterii co w dicoflorze, żewe kultury bakterii bardzo dobre dla naszych jelit

b
betka

ja mam tak, że prawie każda sytuacja stresowa kończy się biegunką i rzadko co nie powoduje u mnie biegunki jeśli chodzi o jedzenie. Debutir stosuję nie od dziś i wiem, że skutecznie radzi sobie z drażliwością jelit

a
aliska

też probiotyk polecam na takie dolegliwości u mnie sie sprawdzil flostrum plus, ma aż dwa szczepy bakterii i to w słuznych ilościach, dla mi enajlepsy probiotyk i szybko działa

k
kamila94

Córcia miała problemy z jelitami, pediatra zalecił dawać jej probiotyk, dostaje active flora baby, jest lepiej, przeszły jej biegunki i praca brzuszka się unormowała, mam jezze dawać pobiotyk przez parę tygodni

A
AsiaMg

Ja również biorę ten lek. Mam nadwrażliwe jelita i postanowiłam je skutecznie leczyć. Po mam cierpieć i mieć silne bóle brzucha, skoro są na to metody. Moje leczenie powinno trwac około trzech miesięcy. 

f
fiona

jelitom trzeba pomagać. tym bardziej jak coś się z nimi dzieje. ja swoim pomagam w taki sposób, że biorę dwie tabletki dziennie Debutiru i dzięki temu moje jelita pracują jak należy. nie ma mowy o zaparciach albo o biegunkach. wszystko jest jak w zegarku.

l
linelisa

Ja podobnie jak merida w takich przypadkach sięgam po dicopeg 10g. Zaparcia są o tyle niebezpieczne, że powodują powstawanie hemoroidów, a to już nie przelewki. Trzeba mocno uważać

j
janek700

Nasze jelita odpowiadają za całokształt trawienia gdy jest coś nie tak to znaczy, że mam nieprawidłową pracę dróg żółciowych i zaburzony rytm funkcjonowania także żołądka. Ja miałam tak po zjedzeniu cięższych posiłków i dzięki nowości cholestil max mogę sprawnie funkcjonować i problemy z jelitami i trawieniem już mnie nie dotyczą.

m
merida

Mi już niejednokrotnie dicopeg 10g pomógł kiedy miałam zaparcia. Zdecydowanie najlepszy środek o łagodnym działaniu przeczyszczającym, a co najważniejsze to nie czopek :D Tylko doustny roztwór, więc przyjemna forma podania

f
fana

Gdy z jelitami dzieje się coś niedobrego zaczynamy od przyjrzenia się diecie, jeśli nadal występują kłopoty z wypróżnieniami stosujemy takie środki jak dicopeg i staramy się więcej ruszać, jeśli to wszystko zawodzi konieczne są badania i konsultacja lekarska.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska