Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej alarmowało, że zalecenia marszałka województwie zawarte w dokumencie "Zasoby i możliwości wykorzystania OZE w województwie kujawsko-pomorskim", sparaliżują i praktycznie uniemożliwią powstawanie nowych farm wiatrowych w naszym regionie. Informowaliśmy o tej sprawie na łamach gazety i w naszym serwisie rolnym.
Ale inwestorzy nie rezygnują z tych terenów.
- Według naszego monitoringu w Kujawsko-Pomorskiem jest około 20 rozwijanych projektów w różnym stadium rozwoju - informuje Piotr Dziamski, specjalista ds. Energetyki Wiatrowej w Instytucie Energetyki Odnawialnej.
Tu wyrośnie wiatrowa farma
Na początku tygodnia Ministerstwo Gospodarki zawarło umowę z firmą Sagittarius Solutions na dofinansowanie budowy farmy wiatrowej w gm. Raciążek (pow. aleksandrowski). Na przełomie sierpnia i września 2012 r. wyrosną tu trzy turbiny o łącznej mocy 7,5 MW. Koszt inwestycji to ponad 48,5 mln zł.
Czy polityka marszałka województwa utrudniła budowę farmy?
- Całe szczęście nie, to co pan marszałek wymyślił zaczęło funkcjonować niedawno. A my zezwolenia na budowę otrzymaliśmy już dwa lata temu - mówi Zbigniew Modecki, prezes zarządu Sagittarius Solutions. - Poza tym, te propozycje są niezgodne z prawem i nie mogą być wiążące.
Z kolei Windprojekt chce postawić dwa wiatraki w Borównie (gm. Kowalewo Pomorskie). Przedwczoraj ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie.
Błażej Boryna, członek zarządu firmy Windprojekt mówi, że opinia marszałka przysporzyła kłopotów inwestorom, ale nie na tyle by zablokować budowę elektrowni. - Powstał chaos informacyjny i wydłuża się cały proces inwestycyjny - urzędnicy nie zawsze wiedzą, jaką decyzję mają podjąć wydając zezwolenia - informuje Błażej Boryna. - Ale muszą kierować się przepisami, a wytyczne marszałka nie są obligatoryjne.
Kujawsko-pomorskie liderem
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w woj. kujawsko-pomorskim mamy 174 elektrownie wiatrowe o mocy ok. 190 MW.
- To stawia nasz region w krajowej czołówce (więcej mają tylko zachodniopomorskie 456 MW i wielkopolskie 220 MW). Za nami jest nawet pomorskie (141 MW) - podkreśla Piotr Dziamski.
- Dotychczas niekwestionowanym liderem w naszym województwie była energetyka wodna, co jest oczywiście "zasługą" elektrowni wodnej na zaporze we Włocławku (jej moc wynosi ok. 160 MW) - uważa Mariusz Leszczyński z Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku. - Jednak w najbliższym czasie przypuszczalnie to energetyka wiatrowa będzie liderem w zakresie mocy zainstalowanej w województwie kujawsko-pomorskim.
