Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy
Spośród kilkunastu państw europejskich Polska ma najwyższy odsetek umieralności pacjentek leczonych z powodu raka szyjki macicy! Każdego dnia umiera 5 Polek dotkniętych tym nowotworem, co w skali roku daje liczbę bliską 2000. Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny. Jego przyczyną jest zakażenie rakotwórczym wirusem HPV. Wiedza na ten temat oraz znajomość metod zapobiegania zakażeniom jest w Polsce wciąż na bardzo niskim poziomie.
Specjaliści przypominają, że najwyższą skuteczność szczepień udaje się uzyskać u dziewcząt, które jeszcze nie były narażone na kontakt z wirusem (przenoszony jest drogą płciową). Badania kliniczne pokazują również, że ta młoda grupa wiekowa najlepiej odpowiada na szczepienie - bo wytwarzany jest najwyższy poziom przeciwciał. Z tych powodów specjaliści zalecają szczepić dziewczynki w wieku 11-13 lat.
Uchroń córkę przed rakiem szyjki macicy! Bezpłatne szczepienia dla dwunastolatek
- Wyniki dotychczasowych analiz wykazały skuteczną ochronę przez około 9 lat - tyle do chwili obecnej trwają badania. Jednak stwierdzane stężenia przeciwciał pozwalają oszacować trwałość ochrony przed zakażeniem na kolejne 20-30 lat - wyjaśnia prof. Jacek Wysocki, pediatra z Katedry Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Ważne jednak, aby skonsultować się z lekarzem pediatrą przed decyzją o zaszczepieniu. Lekarz odpowie na nurtujące rodziców pytania.
Szczepienia przeciwko HPV należą do grupy szczepień zalecanych. Nie są refundowane przez NFZ, mimo że w coraz większej liczbie państw Unii Europejskiej (Niemcy, Anglia, Hiszpania, Portugalia) szczepienia te wchodzą do podstawowego pakietu, zwykle dla dziewcząt w wieku 11-13 lat.
W Polsce od kilku lat obserwujemy inne zjawisko. Na zakup szczepionki przeciwko HPV dla swoich mieszkanek decyduje się coraz więcej samorządów miast i gmin.
Liderem na Kujawach i Pomorzu, pod względem szczepień przeciwko wirusowi HPV, jest powiat inowrocławski. Dzięki specjalnemu projektowi udało się tu już zaszczepić ponad 2000 dziewcząt. Ich rodzice nie ponieśli żadnych kosztów.
- Jest to pierwszy projekt w kraju, który został zrealizowany z wykorzystaniem funduszy europejskich - podkreśla Joanna Kuchta, kierownik Biura Rozwoju i Inicjatyw Europejskich w Starostwie Powiatowym w Inowrocławiu.
Przeczytaj także: Grypowy sezon własnie się zaczyna. Szczepić się?
W 2007 r. Zarząd Powiatu Inowrocławskiego i Rada Powiatu Inowrocławskiego podjęły decyzję o przygotowaniu i realizacji partnerskiego projektu z udziałem samorządów gminnych z powiatu inowrocławskiego.
Joanna Kuchta: - Najistotniejsze w tym przedsięwzięciu było zdobycie funduszy europejskich w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Ogólna wartość tego zadania to ponad 3 mln zł. Powiat inowrocławski, jako lider, uzyskał dofinansowanie w wysokości do 85 proc.;15 proc. to wkład własny powiatu i ośmiu samorządów gminnych.
Dzięki wielkiej akcji promocyjno-edukacyjnej obejmującej województwo kujawsko-pomorskie (spotkania z udziałem rodziców, internet, spoty reklamowe w radiu i telewizji) zaszczepiono 2190 dziewczynek (roczniki 1995, 1996, 1997 i 1998). Czyli ponad 90 proc. zakładanej populacji. Dodatkowo dzięki projektowi udało się zachęcić do wykonania badania cytologicznego ponad 6 tysięcy kobiet.
Za realizację tego projektu w ubiegłym roku powiat inowrocławski zdobył pierwsze miejsce w konkursie "Samorządowy Lider Zarządzania 2010", w kategorii "Ochrona zdrowia" i uzyskał tytuł dobrej praktyki. - Byliśmy pierwsi i teraz dzielimy się z innymi zdobytymi doświadczeniami - dodaje Joanna Kuchta.