Najnowszy ranking szpitali, przeprowadzony przez redakcję "Rzeczpospolitej" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, ujawnił dwie - w zasadzie sprzeczne - tendencje. Rok 2011 jest bowiem kolejnym, w którym lecznicom spada rentowność. Jednocześnie mają one coraz lepszy sprzęt i kadrę.
Ilu lekarzy brakuje na Pomorzu i Kujawach?
Najlepszy wynik, spośród zabiegowych lecznic publicznych (wielospecjalistycznych i onkologicznych) z Kujaw i Pomorza, osiągnęło Centrum Onkologii. Czyli długoletni lider konkursu (II miejsce, tak jak przed rokiem). W czołówce znalazł się też 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką (pozycja 7). Na miejscu 12. uplasował się Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach. Czternasty w rankingu jest Szpital Powiatowy im. dr. L. Błażka w Inowrocławiu.
- Były reformy, ale pieniędzy od nich nie przybyło - zauważa Eligiusz Patalas, szef inowrocławskiej lecznicy. - Przede wszystkim nie przybyło nowych źródeł dochodów. Od trzech lat dostajemy na leczenie z NFZ tyle samo pieniędzy, a wydatki rosną.
Pomagają szpitalom, ale przecież nie charytatywnie
Na szczęście szpitale pozyskują unijne fundusze, które przeznaczają na inwestycje. - O bezpieczeństwie pacjenta nie decyduje tylko praca personelu medycznego i procedury. Także sprzęt. Próbujemy nadgonić zacofanie - dodaje dyr. Patalas.
W tym roku szpital w Inowrocławiu rozbudował m.in. oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego, ma też nowe lądowisko dla helikopterów.
Z toruńskich lecznic najlepszy wynik zanotował specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika (miejsce 45).
Wśród stu najlepszych są też oba bydgoskie szpitale uniwersyteckie - "Biziel" na miejscu 70. i "Jurasz" na 97.
- Specyfika uniwersyteckich lecznic sprawia, że takich placówek w rankingu jest tylko kilka. Znaleźliśmy się wśród stu najlepszych i ma to dla nas wartość. Dzięki temu możemy wiedzieć, co należy poprawić - mówi Marta Laska, rzecznik prasowa "Jurasza".
W rankingu szpitali niepublicznych na 14. pozycji znalazł się Nowy Szpital w Świeciu. - Wzięliśmy udział w tym konkursie po raz kolejny, ale na tak dobrym miejscu jeszcze nie byliśmy - przyznaje Emilia Konieczyńska, dyr. świeckiej lecznicy
Co złożyło się na sukces? - Nie tylko kładziemy nacisk na stabilizację finansową, ale również na jakość usług i obsługę pacjenta. Inwestujemy w sprzęt - kupujemy tomograf 16-rzędowy, wprowadzamy cyfryzację zakładu radiologii - wymienia dyr. Konieczyńska.
Ranking szpitali 2011 pokazał, że na liderów wyrastają szpitale powiatowe, także niepubliczne. Może to przekona tych, którzy są zagorzałymi przeciwnikami zmian systemowych w lecznictwie zamkniętym.
Czytaj e-wydanie »