https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz Polski z Inowrocławia. Model parowozu Pt - 47 Andrzej Kamiński budował przez 3 lata

Dariusz Nawrocki, [email protected], tel. 52 357 22 33
zdobył mistrzostwo Polski Modeli Kolejowych
zdobył mistrzostwo Polski Modeli Kolejowych
- Mechanik parowozu, który raz w roku przejeżdża przez Inowrocław nazwał go na cześć swojej żony Piękną Heleną. Postanowiłem pójść w jego ślady. Mój model nazwałem Piękną Bożeną - uśmiecha się Andrzej Kamiński.

Pan Andrzej nie ma wątpliwości, że jego małżonka zasłużyła na to wyróżnienie. - Zawsze bardzo mnie wspierała i dopingowała przy budowie tego parowozu - zdradza. Nie ukrywa również, że z powodu jego czasochłonnego hobby nie mógł poświęcić żonie tyle czasu, na ile z pewnością zasługuje.

- Moja praca wymaga koncentracji i spokoju. Ustaliliśmy, że każde z nas będzie realizowało się w swoim hobby. Ja w modelarstwie, a żona w turystyce. I jest nam z tym dobrze - przekonuje.

Wiadomości z Inowrocławia

Poczucie humoru

Z panem Andrzejem spotkaliśmy się przed rokiem.

Inowrocław. Zrobił model samolotu - został wicemistrzem Polski

Kończył wówczas prace nad modelarskim dziełem swojego życia. Budował model parowozu Pt - 47. Dbał o najmniejsze szczegóły. Poświęcił na to 2500 godzin, czyli aż 3 lata swojego życia.Wreszcie przyszedł czas, by jego parowóz zaczął rywalizować z innymi modelami. Andrzej Kamiński okazał się bezkonkurencyjny. Na kolejnych konkursach zdobywał tytuły Grand Prix oraz złote medale.

Pomorska.pl w zupełnie nowej odsłonie.

Najważniejsza dla niego impreza odbyła się jednak w Poznaniu. Zdobył tutaj mistrzostwo Polski Modeli Kolejowych. Sędziowie przyznali mu 99 punktów na 100 możliwych. Był to najwyższy wynik w 11-letniej historii tego konkursu. Za co pan Andrzej stracił 1 punkt?

- Sędziowie wykazali się dość dużym poczuciem humoru. Zwrócili uwagę na element o wymiarach 3 na 3 milimetry. Zauważyli, że do kłódeczki nie dostarczyłem kluczyków - śmieje się pan Andrzej.

Aktualnie pracuje nad modelem lokomotywy spalinowej St - 44. Niestety, nie zdąży go przygotować do międzynarodowego konkursu modelarskiego, który w kwietniu odbędzie się w Inowrocławiu. Efekt końcowy poznamy najwcześniej w 2013 roku.

Idą w jego ślady

- W Polsce jest niewielu modelarzy kolejowych. Wynika to prawdopodobnie z tego, że ich budowa jest bardzo czasochłonna. W Inowrocławiu powstał zespół, który chce rozwijać tę tematykę. To bardzo cieszy - wyznaje.

Niektórzy jego koledzy z Inowrocławskiego Stowarzyszanie Modelarzy Redukcyjnych zdecydowali się już na konstruowanie pojazdów szynowych.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
marzet
Piekny model . Ciekawi mnie jakich materialow pan uzywal do zbudowania modelu. Ja sam buduje modele motocykli w skali 1-6 . Mam mala kolekcje : BMW R75 , Zundapp KS750 , Sunbeam S7 , Junak M10 i WFM Osa .Ciesze sie ze sa jeszcze ludzie ktorzy pasjonuja sie budowaniem modeli.Co do panskiego modelu jestem pelen podziwu . Ciekawi mnie jaka to jest skala . Zycze powodzenia w dalszych projektach.

Pozdrowienia z Australii przesyla Marek
G
Gość
pozdrowienia i gratulacje panie andrzeju
P
Pensioner
Gratuluję pasji i szczerze podziwiam. Pozdrowienia dla wyrozumiałej żony - pani Bożeny .
p
pasjonat kolejnictwa
Serdecznie gratuluję i nie kryję podziwu!
s
sąsiad
Moje gratulacje, panie Andrzeju!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska