Ze znalezieniem nowego pracodawcy Walasek nie ma kłopotu. Atrakcyjne finansowo oferty otrzymał z Gdańska i Rzeszowa. Najpewniej wybierze tą drugą. W PGE Marmie może liczyć na zarobki na poziomie 1,7 mln złotych za sezon.
Większy kłopot ma Polonia, która musi znaleźć zastępstwo dla Walaska. A o to nie będzie łatwo. Na transferowym rynku zostało niewielu wartościowych zawodników, którzy jeszcze nie wybrali klubu na kolejny sezon. Ponadto, Polonię mocno ograniczają finanse. Bydgoski klub nie może pozwolić sobie na spełnianie oczekiwań zawodników z ekstraligowej czołówki.
Przeczytaj także: Grzegorz Walasek odchodzi z Polonii. Dołączy Zengota?
Kolejne ograniczenie to Kalkulowana Średnia Meczowa, z górnym limitem 41 punktów dla drużyny. Zakładając, że w Polonii zostanie Robert Kościecha, to KSM zespołu (z nim, Emilem Sajfutdinowem, Krzysztofem Buczkowskim, Tomaszem Gapińskim, Artiomem Łagutą i Szymonem Woźniakiem) wyniesie 36,78 pkt. Jerzy Kanclerz, dyrektor sportowy Polonii chce jednak, by seniorów było w klubie sześciu. Tak, by w przypadku kontuzji któregoś z zawodników, nie było kłopotów z zastępstwem i wypełnieniem minimalnego KSM (34 pkt). - To najbardziej rozsądne rozwiązanie - zapewnia Jarzy Kanclerz. - Prowadzimy rozmowy z kilkoma zawodnikami. Za wcześnie jednak, by mówić o nazwiskach. Wariantów składu jest kilka. Liczymy jednak, że uda nam się zbudować perspektywiczny zespół
Młodzi i perspektywiczni
Wiadomo, że w grę wchodzą i Polacy i obcokrajowcy. I jak informowaliśmy, jednym z najpoważniejszych kandydatów jest Grzegorz Zengota. 23-letni zawodnik to wychowanek Falubazu Zielona Góra. Miniony sezon nie był dla niego najlepszy, bo jeszcze przed rozgrywkami doznał złamania kości udowej i stracił część rozgrywek. Jest jednak perspektywicznym zawodnikiem, a ze średnią 4,95 pkt, pasowałby do bydgoskiego zespołu.
Podobnie jak Piotr Świderski (7,86). On jednak poważnego urazu nabawił się pod koniec sezonu (złamanie żeber, poważne złamania nogi) i trudno przewidzieć, kiedy wróci do formy. Do wzięcia jest również Maciej Janowski (Betard Wrocław, 7,58), ale cena za mistrza świata juniorów może być zbyt wygórowana.
Wśród obcokrajowców najczęściej przewijają się nazwiska młodych zawodników: Taia Woffindena (6,77 pkt) i Michaela Jepsena Jensena (5,33 pkt).
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje