Kamienica na ul. Łaziennej nadaje się do użytku - zdecydował inspektor nadzoru budowlanego.
- Budynek nie grozi zawaleniem, po remoncie mieszkańcy będą mogli wrócić do lokalu - zapewnia Włodzimierz Zawadzki z powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.
W niedzielę po południu płonęło poddasze budynku; pożar gasiło 12 strażaków, jedna osoba została ewakuowana. Prawdopodobnie przyczyną pożaru mogła być usterka w przewodzie kominowym. Remonty będą konieczne, bo nawet te mieszkania, których nie tknął ogień, ucierpiały od wody, którą strażacy gasili ogień.
Pożar na toruńskiej starówce. Ogień gasiły cztery jednostki straży
Dzień później w południe cztery wozy strażackie pędziły na Rynek Staromiejski. Tym razem paliły się śmieci na zapleczu jednego z pubów. Pożar został szybko ugaszony, na szczęście nikomu nic się nie stało.
- W tym roku na Starówce były cztery pożary - przyznaje Andrzej Seroczyński, rzecznik toruńskiej straży pożarnej. Największy z nich to wrześniowy pożar w kamienicy przy ul. Prostej. Z ogniem walczyło wówczas 19 jednostek straży pożarnej, sześć osób trafiło do szpitala, ok. 30 ewakuowano.
W starej zabudowie na toruńskiej Starówce ogrzewanie najczęściej opiera się na piecach. W pomieszczeniach, w których takich pieców brakuje - na przykład na poddaszach czy w suterenach - mieszkańcy często dogrzewają się popularnymi "kozami", junkersami lub farelkami. Wystarczy chwila nieuwagi - i o pożar nietrudno.
Jak się przed nimi uchronić? - Przede wszystkim wezwać kominiarza, który sprawdzi komin - wyjaśnia Andrzej Seroczyński. - Jeśli komin będzie sprawny, warto pamiętać o tym, że i tak raz na kwartał wymaga czyszczenia.
Czytaj e-wydanie »