Dekadę temu potrzebę powołania takiego parku widzieli zarówno mieszkańcy, jak i organizacje pozarządowe oraz samorządy. Ten chronić miał krajobraz, przyrodę i dziedzictwo kulturowe Pałuk. Utworzenie Pałuckiego Parku Krajobrazowego wpisano nawet do Strategii Rozwoju Powiatu Żnińskiego i Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2001-2011.
Ostatnie lata pokazały jednak, że mimo podejmowania różnego rodzaju działań, park krajobrazowy na naszym terenie nie doczekał się oficjalnego utworzenia i otwarcia.
- Zorganizowaliśmy więc konferencję naukowo-dydaktyczną w Lubostroniu. Chcieliśmy wrócić do tematu i przyspieszyć działania na rzecz jego utworzenia - informuje Janina Drążek, prezes stowarzyszenia. - Jeśli chodzi o powołanie takich form przyrody jak wspomniany park, społecznicy tacy jak my, mogą być jedynie inicjatorami ich powstania i na tym nasza rola się kończy. Decyzję o ich utworzeniu podejmują już inni ludzie - dodała.
Oczywistym jest, że nasza rozmówczyni jest wielkim orędownikiem utworzenia Pałuckiego Parku Krajobrazowego. - Bo mamy tu taki skarb, jakim jest ta cudowna przyroda. My ekolodzy, nie uważamy, że park będzie przeszkadzał w życiu mieszkańców. Z naszego regionu najbardziej znany jest Biskupin. Jeśli spytamy kogoś gdzie są Pałuki, osoby nie związane z tym obszarem, raczej nie będą się orientowały. Park krajobrazowy może więc wypromować Pałuki jako całość. Poza tym jego utworzenie może przyczynić się do rozwoju agroturystyki. A ludzie w obecnych czasach cenią spokój i szukają terenów chronionych - usłyszeliśmy.
Janina Drążek wyraziła nadzieję, że konferencja przekonała tych jeszcze nieprzekonanych, że utworzenie parku krajobrazowego to dobra idea.
A pomóc w tym miały m.in. referaty, które przygotowano na potrzeby konferencji. Warto podkreślić, że w spotkaniu uczestniczyło wielu przyrodników z uczelni wyższych w Poznaniu, Gdańska, Toruniu i Bydgoszczy. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, a także m.in. radnych wojewódzkich, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego czy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
"Sercem " Pałuckiego Parku Krajobrazowego miałyby być gminy Żnin i Gąsawa, spora część gminy Łabiszyn oraz części gmin: Barcin, Rogowo, Janowiec Wlkp. Szubin i Dąbrowa.