Na operację poczekamy nawet 5 lat - kontrakty z NFZ na 2012 rok
Operacja usunięcia zaćmy jest jednym z bardziej obleganych świadczeń medycznych. Dlatego, aby skrócić kolejki i odciążyć nieco szpitale, zabieg ten wykonuje się również w ramach chirurgii jednego dnia w Niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (tych, które podpisały kontrakt z NFZ).
Czas oczekiwania na operację i tak był długi, bo wahał się od półtora roku do trzech lat. Niestety, wiadomo już, że pacjenci poczekają jeszcze dłużej.
Powód? Tegoroczne kontrakty z NFZ. Co prawda, ogólna pula pieniędzy jest zbliżona do tej z 2011 roku, ale wiadomo już, że niektóre placówki dostały mniej środków. - Umowa jest znacznie niższa - mówi jeden z pracowników Lam-Medu w Bydgoszczy. - Dotychczas na usunięcie zaćmy pacjenci czekali trzy lata. Teraz nawet pięć.
Operację można wykonać prywatnie. Czas oczekiwania wynosi wówczas zaledwie dwa tygodnie. Ale nie każdego stać na taki wydatek. Usunięcie zaćmy na jedno oko kosztuje bowiem od 2,8 tys. zł wzwyż.
Kolejki wydłużą się nie tylko z uwagi na niższe kontrakty. Powodem jest także liczba placówek przeprowadzających zabieg w ramach chirurgii jednego dnia. Mimo że do NFZ wpłynęły oferty od 33 jednostek, umowę podpisano tylko z siedmioma (rok temu było ich osiem). W samej Bydgoszczy, gdzie w 2011 roku jednodniowe operacje wykonywano w czterech placówkach, w tym roku umowę zawarto z dwiema.
NFZ zapewnia, że rozpoczął już starania, aby jednostki, które mają kontrakt, przejęły pacjentów zapisanych na ten rok do placówek, które umowy nie dostały. - Robimy wszystko, by nowe terminy zabiegów były jak najbardziej zbieżne z wcześniej ustalonymi - informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.