Astronomiczna zima i astronomiczne lato przypadają w przesilenie zimowe albo letnie, w dni, kiedy mamy najdłuższą i najkrótszą noc. Astronomiczną wiosnę i jesień, natomiast, mamy wtedy, kiedy następuje równonoc - dzień i noc są równie długie. A dokładny moment rozpoczęcia wiosny astronomowie określają na podstawie Punktu Barana, czyli przecięcia się ekliptyki i równika niebieskiego.
Przeczytaj także:Prognoza pogody dla wszystkich miast w regionie
W tym roku przypada on właśnie dzisiaj o godz. 6.14. I tak, według wyliczeń astronomów, będzie do połowy tego stulecia. Potem jeszcze wcześniej. Kolejna astronomiczna wiosna pokryje się z kalendarzową (przypadnie 21 marca), dopiero w przyszłym stuleciu.
Wiosnę klimatyczną już mamy, bo temperatury oscylują między 5 a 15 stopni Celsjusza. Fenologiczna wiosna, czyli związana z fazami rozwoju roślin, już zagościła, na co wskazują kwitnące krokusy.
Czas zatem rozprawić się z Marzanną, czyli słowiańską boginią zimy i śmierci. Pamiętajmy, jeśli chcemy ją utopić wykonajmy ją z ekologicznych materiałów, żeby nie zanieczyszczać środowiska.
Czytaj e-wydanie »