Ubiegły rok w gminie Kruszwica obfitował w wiele klęsk żywiołowych. - Powódź, nawalne deszcze, huragany, wymarznięcia i gradobicia dotknęły praktycznie wszystkich mieszkańców naszej gminy. Informacje o zagrożeniach meteorologicznych często były spóźnione - wspomina burmistrz.
Do tego dochodziły awarie wodociągowe i przestoje w dostawach wody. Szybkie poinformowanie dużej grupy mieszkańców było dotychczas niemożliwe. - Drukowanie komunikatów, ich rozwiezienie i rozwieszanie zajmuje sporo czasu - zauważa Dariusz Witczak.
Dlatego też gmina postanowiła skorzystać z Samorządowego Informatora SMS. W systemie tym jest już około 250 gmin w kraju, w tym kilka w województwie kujawsko-pomorskim.
Jak to działa? Każdy mieszkaniec poprzez wysłanie SMS-em odpowiedniego kodu może być informowany (również poprzez SMS) o wszystkich zagrożeniach, które dzieją się lub mogą się dziać w jego najbliższym otoczeniu.
Rejestracja - to koszt wysłania jednego SMS-a. Za otrzymywane komunikaty mieszkańcy nie ponoszą żadnych opłat. Za wszystko płaci gmina (około 8700 zł - koszt aktywacji; ok. 3800 zł - roczny koszt utrzymania).
SISMS wykorzystywany jest również przy poszukiwaniu zaginionych osób (m. in. Madzi z Sosnowca). - W ubiegłym roku cztery osoby zaginione udało się odnaleźć właśnie dzięki SMS-om wysyłanym do mieszkańców. Siła SMS-a jest bardzo duża - przekonuje Mariusz Skowroński ze spółki SISMS.
- Za pośrednictwem SMS-ów chcemy informować mieszkańców naszej gminy także o wszystkich ważnych wydarzeniach, które dzieją się w naszej gminie, również o imprezach sportowych i kulturalnych - dodaje burmistrz.
Zainteresowanych zachęcamy do skorzystania z tej oferty. Każdemu sołectwu przypisany jest jeden kod. Pełna ich lista znajduje się w Ratuszu oraz na stronie www.kruszwica.um.gov.pl.