Mam alkomat. Kiedy po sobotnim weselu, na którym byłem gościem sprawdziłem, czy mogę wsiąść za kierownicę, to okazało się, że mam 0,18 promila w wydychanym powietrzu. Urządzenie ma wprawdzie jakieś atesty, ale wolałem się upewnić. Postanowiłem odwiedzić komisariat policji i tam poprosić o sprawdzenie. Objechałem kilka w Bydgoszczy - jako pasażer - ale na żadnym nie udało się zweryfikować dokładności mojego urządzenia. Główny argument - nie mają ustników. A to przecież obowiązek policji.
Policyjna akcja "Rękaw". Siedmiu kierowców nie zdążyło wytrzeźwieć
Rzeczywiście, Komenda Główna Policji poleciła, by funkcjonariusze sprawdzali trzeźwość kierowców, którzy przyjdą na komisariat i sami o to poproszą. Kiedy dokładnie trzy miesiące temu nasi dziennikarze postanowili w praktyce sprawdzić, czy komendy stosują się do tych wytycznych nie było problemu w Chojnicach, Żninie ani we Włocławku.
W Grudziądzu nasz reporter zużył ostatni ustnik na komendzie, a na komisariacie Śródmieście w Bydgoszczy policjanci byli zajęci innymi sprawami.
Minęły 3 miesiące, długi weekend na drogach trwa, a ustników brak. Może przed długim weekendem warto było się zaopatrzyć w odpowiednią ich liczbę, żeby potem nie liczyć w dziesiątkach ofiar wypadków spowodowanych jazdą pod wpływem. Lepiej zapobiegać niż potem leczyć.
Alkomat
A jeśli pozostanie nam nasz własny alkomat warto pamiętać:
* Aby uzyskać dokładniejszy wynik zalecamy przepłukanie ust wodą przed dokonaniem pomiaru alkomatem.
* Alkohol wchłania się przez około 45min. Jeśli badanie zrobimy krócej niż trzy kwadranse po ostatnim jego spożyciu wynik będzie zaniżony.
* Producenci zalecają kalibrację alkomatów co pół roku.
* Nie należy przeprowadzać pomiaru zaraz po zakończeniu spożywania alkoholu. Duże stężenie oparów alkoholu może uszkodzić czujnik lub rozkalibrować alkomat.
* Podobnie może działać dym i nikotyna, więc nie należy palić papierosów przed pomiarem.
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje