https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Obawiają się kolejnych tornad

(aga)
MANANDECO/czytelnik
Wojewoda Ewa Mes trzyma w gotowości centra zarządzania kryzysowego, w obawie przed kolejnymi, gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Także tornadami.

Zarządzenie takie wydało wojewodzie Rządowe Biuro Bezpieczeństwa. - Ale bez paniki, nie jest to ostrzeżenie przed tornadami w kujawsko-pomorskim - zastrzega Bartłomiej Michałek, rzecznik Ewy Mes.

Chodzi o zmiany w pogodzie, prognozowane przez synoptyków tego wieczora, w nocy i jutro od rana. Mają one skutkować burzami, najsilniejszymi w woj. świętokrzyskim. To nietypowe, zważywszy na temperaturę, która nie ma przekraczać 15 stopni Celsjusza.

Przeczytaj także:Krajobraz po trąbie powietrznej w Starej Rzece. Zniszczenia są ogromne [zdjęcia]

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo w czasie burz i wichur. Jak powinniśmy się zachować?

W domu:

1.Zapewnić sobie dostęp do mediów, np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.

2. Zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji (np. piwnica).

3. Usuń z balkonów, tarasów lekkie materiały, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

4. Sprawdź zamknięcie otworów okiennych i drzwiowych oraz zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem (np. okiennice, sztaby).

5. Nie wychodż lub wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz (przełóż odwiedziny lub zakupy).

6. Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).

7. Unikaj korzystania z telefonów komórkowych.

8. Nie podchodź do okien i drzwi w czasie burzy.

9. Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądź pod ściana nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.

Chwilowa bezpieczna pogoda i cisza - nie oznacza bezpieczeństwa, przed wyjściem upewnij się.

W terenie:

Wejdź jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekaj burzę.

1. Nie zatrzymuj się i nie parkuj pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami (np. wiaty). (bardzo często dochodzi do uderzenia pioruna, lub złamania drzewa) oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przciągają pioruny.

2. Unikaj otwartej przestrzeni, tam gdzie będziesz najwyższym punktem.Jako schronienie wykorzystać należy istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości ukrycia się to należy wykorzystać zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).

3. Odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj.

4. Wyjdź natychmiast z wody.

5. Unikaj używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłącz.

Gdy jedziemy pojazdem :

- pamiętaj o możliwym silnym podmuchu podczas wyjazdu z lasu, terenu zabudowanego.

- nie zatrzymuj się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.

- jeśli zaskoczy cię burza, a nie możesz wejść do bezpiecznego budynku, pozostań w samochodzie.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
nie rząd obwiniać za burze i gradobicia,ofiarę chojniejszą złożyć w niedziele,liczniej się zgromadzić i dać więcej a burze być może będą łagodniejsze.Prawa natury są nieodwracalne niestety,burze były,są,i będą.Szkoda że ta banda uczonych, pracujących w IMiGW nie potrafi trafnie prognozy ustalić,by człowiek mógł aproksymatywnie dzień następny sobie zaplanować
k
kazik
W czasie trąby powietrznej, unikać wiaduktów, oni źle piszą ! To was wessie jak odkurzacz !!
X
XYZ
Kiedy nasz rzad zacznie naprawde chronic nasze srodowisko ? Na miejsce lasow betonowanie naokolo, cwiczenia wojskowe i liczny przelot samolotow wojskowych, jakies niepotrzebne nam tarcze amerykanskie, wydobywanie gazy lupkowego niebezpieczne dla srodowiska, zamiast rozwiniecia transportu zbiorowego robi sie odwrotnie, likwidowanie polaczen autobusowych i kolejowych, ... Te wszystkie dzialania wplywaja szkodliwie na nasze otoczenie i mamy rezultat.

Olga chyba nie rozumie czytanego tekstu. Artykuł dotyczy ostrzeżenia przed burzami a nie wpływu rządu na pogode.
O
Olga
Kiedy nasz rzad zacznie naprawde chronic nasze srodowisko ? Na miejsce lasow betonowanie naokolo, cwiczenia wojskowe i liczny przelot samolotow wojskowych, jakies niepotrzebne nam tarcze amerykanskie, wydobywanie gazy lupkowego niebezpieczne dla srodowiska, zamiast rozwiniecia transportu zbiorowego robi sie odwrotnie, likwidowanie polaczen autobusowych i kolejowych, ... Te wszystkie dzialania wplywaja szkodliwie na nasze otoczenie i mamy rezultat.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska