- Nasza szkoła jest mała, ale ma piękne tradycje - mówi dyrektor Sława Becińska. - Nie mamy wprawdzie izby pamięci, ale pamiętamy o przeszłości naszej wsi. Pod opieką dzieci są groby znanych postaci, związanych z Byczyną, między innymi Bartkiem Nowakiem, czy Franciszkiem Becińskim. Szkoła elementarna w Byczynie wymieniana jest w opisie powiatu nieszawskiego w 1864, a nowy budynek szkolny powstał w 1891 r. Rozbudowywana była w latach 1947 i 1967.
Historia wsi - jak wielu innych na Kujawach - sięga średniowiecza. Już w 1262 r. wymieniona jest w przywileju księcia Kazimierza. Początkowo należała do dóbr biskupów włocławskich. Byczyna rozwijała się, przybywało gospodarzy, którzy się bogacili. Świadczyć o tym może fakt, że we wsi były cztery karczmy, od których również wpływały podatki. Kramarzami byli Błażej Kramp, Jan Marek, Marcin Włodarz i Wojciech Recz. W 1827 r. było tu już 7 domów i 204 mieszkańców.
Byczyna otarła się też o wielką historię. 19 lutego 1863 zdołało tu dotrzeć ok. 350 powstańców partii Mielęckiego, idąc na odsiecz Ludwikowi Mierosławskiemu, stacjonującemu w Krzywosądzy. Ale praktycznie było już po bitwie i Mielęcki wycofał się do Płowiec.
Do II wojny światowej Byczyna znajdowała się na terenie gminy Sędzin. W czasie wojny Niemcy wysiedlili część mieszkańców wsi, w tym wszystkich z Byczyny-Kolonii.
Kościół w Bycznie wzmiankowany był już w 1326 r. Funkcjonował tu szpital-przytułek dla starców i osób chorych. Pierwsza, drewniana świątynia od wezwaniem św. Aleksego i św. Jadwigi spłonęła. Odbudowana została w 1684 r.
Kolejny, również drewniany, kościół wybudowano 1780 r., Obecny, w stylu neogotyckim - już pw. św. Jadwigi i NM Panny - powstał w 1880 r. staraniem proboszcza ks. Emiliana Dąbskiego. Kościół ten poświęcił w 1882 biskup Wincenty Popiel. Parafia w tym czasie liczyła 2100 wiernych.
Wiele ciekawostek o naszym regionie znajdą Państwo na www.pomorska.pl/turystyka
Czytaj e-wydanie »