"Polski Nobel" - tak jest określana nagroda, której czworo laureatów ogłosiła dziś Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. I podobnie jak Nobla przyznaje się ją w określonych dziedzinach. Toruński profesor został doceniony w "obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za opracowanie i wprowadzenie do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską".
O czym mowa?
Maciej Wojtkowski zaprojektował i skonstruował tomograf do badania siatkówki, pozwalający na nowatorskie badania wnętrza oka.
Przeczytaj również: John B. Gurdon i Shinya Yamanaka - laureatami Nagrody Nobla 2012 w dziedzinie medycyny i fizjologii
- Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest pewnym podsumowaniem naszej dotychczasowej pracy - mówi prof. Wojtkowski, który na UMK kieruje Zespołem Optycznego Obrazowania Biomedycznego. - Mam nadzieję, że nagroda otworzy nowe możliwości nie tyle przede mną, ale przede wszystkim przed moimi współpracownikami, abyśmy dalej się rozwijali. W tej chwili pracujemy już nad zupełnie nowymi metodami obrazowania, które mogą przydać się w mikroskopii, biologii i medycynie.
Wszystko zaczęło się od pracy magisterskiej Wojtkowskiego obronionej na UMK w 1999 r. pod kierunkiem prof. Andrzeja Kowalczyka.
W latach 2003-2006 trzy prototypy urządzenia testowano w klinikach okulistycznych w Bostonie, Pittsburghu oraz Bydgoszczy. Od 2005 r. Wojtkowski współpracuje z polską firmą OPTOPOL z Zawiercia (przejętą w 2009 r. przez koncern Canon) przy produkcji tomografu na skalę przemysłową. Od kilku lat urządzenia wykorzystują kliniki okulistyczne na całym świecie!
Czytaj też: Pokojowa Nagroda Nobla 2012 dla Unii Europejskiej
Praca badawcza Macieja Wojtkowskiego jest rzadkim przykładem połączenia teorii i praktyki z fizyki, która przyniosła aż taki efekt. W ciągu kilku lat toruńska metoda praktycznie wyparła wcześniejszą technologię diagnostyki stanów chorobowych siatkówki. Dlaczego? Tomografia optyczna OCT pozwala na rekonstruowanie za pomocą światła trójwymiarowej struktury tkanki z rozdzielczością rzędu mikrometrów. Podstawowym zastosowaniem nowej metody jest więc nieinwazyjna i błyskawiczna obserwacja patologicznych zmian siatkówki, np. jaskry, zwyrodnienia plamki, otworów w plamce, odklejenia siatkówki i innych. Metoda radykalnie poprawia szybkość i rozdzielczość analizy do poziomu niemożliwego do uzyskania wcześniej w warunkach klinicznych.
"Polskiego Nobla" do tej pory otrzymało 76 wybitnych naukowców. Wśród nich tylko dwóch związanych z UMK: historyk, prof. Marian Biskup (zmarł w kwietniu 2012 r.) oraz astronom prof. Aleksander Wolszczan. Maciej Wojtkowski jest trzecim.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »