Uczniowie trzecich klas w części szkół pisali próbny egzamin gimnazjalny, przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Młodzież rozwiązywała zadania z fizyki, chemii, biologii i geografii oraz w osobnym teście - z matematyki.
- Egzamin nie był trudny - mówią Jakub Kelman, Michał Jucewicz i Grzegorz Kowalczyk z Gimnazjum nr 50 przy VI LO w Bydgoszczy. - Z matematyki zadania okazały się wręcz łatwe. Raczej nie powinni sprawić nikomu problemu. Z fizyki zaskoczyły nas pytania o soczewkach skupiających i rozpraszających. Optyki nie mieliśmy jeszcze na lekcjach. Strzelaliśmy, może się udało - żartują gimnazjaliści.
- Rzeczywiście, w części dotyczącej fizyki była optyka, która w większości szkół omawiana jest dopiero pod koniec nauki w trzeciej klasie - potwierdza Maria Naparty, zastępca dyrektora I LO w Bydgoszczy, przy którym działa Bydgoskie Gimnazjum Klasyczne. - Byli uczniowie, którzy poradzili sobie z tym zadaniem, ale to osoby zainteresowane tym przedmiotem. Na matematyce część młodzieży wykorzystała czas do ostatniej chwili, ponieważ trzeba było trochę policzyć. Myślę, że testy były do rozwiązania, choć przeciętnym uczniom mogły sprawiać problem.
W czwartek ostatni dzień egzaminu. Młodzież będzie pisać język angielski. Obowiązkowy dla wszystkich jest test na poziomie podstawowym. Poziom rozszerzony piszą ci, którzy kontynuują w gimnazjum naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej.
Próbny egzamin gimnazjalny 2013 - odpowiedzi, pytania
Czytaj e-wydanie »