"Bławatki" to nasz towar eksportowy, bo zespół często gości na festiwalach i przeglądach w Polsce i za granicą. Uświetnia wiele uroczystości, był na Euro, gdzie śpiewał, i tańczył dla vipów w Gdańsku, we wrześniu to jego pokaz wywołał żywą reakcję widowni podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół w Chojnicach. I nic dziwnego, bo najmłodsi adepci folkloru przyciągali uwagę może jeszcze nie najbardziej wyrafinowanym tańcem, ale chęciami i brawurą!
Czytaj: W Zespole Szkół w Chojnicach świętowano rozpoczęcie roku szkolnego
Zespół liczy obecnie ok. 50 osób. Skupia dzieci od lat trzech do gimnazjum oraz dorosłych. Na występach towarzyszy mu kapela. Pracą kierują Katarzyna Maliska i Leszek Karasiewicz. Obydwoje wychowali się w zespole "Kaszuby", a po usamodzielnieniu się założyli "Bławatki". Oparciem i bazą dla tancerzy jest Szkoła Podstawowa nr 1, która przywiązuje dużą wagę do tradycji regionalnych, więc jest znakomitym patronem.
Co nas czeka na jubileuszu? "Bławatki" zapraszają w sobotę o godz. 16 do domu kultury na przestawienie pt. "Hanka się żeni" według sztuki teatralnej ks. Sychty. To komedia obyczajowa powstała w 1937 r., pokazująca kaszubskie obyczaje weselne, ze śpiewem i tańcem, czyli repertuar dla "Bławatków" jak znalazł. - Potem planujemy bardziej kameralne spotkanie z dziećmi i rodzicami w szkole - mówi Leszek Karasiewicz.
Po drodze nie zabraknie pewnie życzeń i gratulacji, bo dwudziestolecie to dobra okazja, by życzyć fanom folkloru wytrwałości. Czasy idą ciężkie, coraz trudniej zdobywać fundusze na wyjazdy i inne potrzeby, więc oby "Bławatkom" nie zabrakło przyjaciół. I to najlepiej takich, którzy przynajmniej od czasu do czasu potrafią sypnąć groszem!
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »