https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cyfryzacja. Pożegnanie z analogiem w Kujawsko-Pomorskiem czas zacząć

(LT)
20 maja 2013 roku wyłączą sygnał analogowy w Trzeciewcu. 17 czerwca 2013 r. wyłączą  w Płocku
20 maja 2013 roku wyłączą sygnał analogowy w Trzeciewcu. 17 czerwca 2013 r. wyłączą w Płocku sxc
Dziś doszło do wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego płynącego z nadajnika w Iławie-Kisielicach, który dotąd odbierano także w Kujawsko-Pomorskiem.

Większość osób wie, że wyłączą nam ten sygnał z Iławy - powiedział wczoraj Jan Leśniak, sołtys w Łasinie - jednej z dziewięciu kujawsko-pomorskich gmin, której mieszkańcy nie będą mogli już odbierać naziemnego sygnału analogowego z tego nadajnika.

Zmiana dotyczy także gmin: Rogóźno, Gruta, Świecie nad Osą, Zbiczno, Jabłonowo Pomorskie, Bobrowo, Książki i Dębowa Łąka.

Zdaniem sołtysa Łasina przejście ze starego systemu na cyfrowy może zaskoczyć głównie osoby starsze, samotne. Jednak nawet jeśli ktoś nie zdążył przygotować się do zmiany, a nie korzysta z anteny satelitarnej czy kablówki i ma stary telewizor, to może nastawić antenę na Płock-Rachocin, który na razie przesyła sygnał analogowy.

Czytaj: Cyfryzacja. Kto będzie musiał kupić telewizor, a kto dekoder?

Głównie z Trzeciewca

W województwie kujawsko-pomorskim większość anten nastawionych jest na nadajnik w Trzeciewcu. Znacznie mniej nakierowanych jest na Iławę-Kisielice, Płock-Rachocin i Konin-Żółwieniec.

- Nadawanie sygnału analogowego z Iławy wyłączy wojewoda warmińsko-mazurski - wyjaśnił wczoraj Waldemar Sromek, rzecznik prasowy firmy Emitel, operatora naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce. - Zrobi to trzema kliknięciami myszką.

Sygnał analogowy z Trzeciewca i Konina zostanie wyłączony najpóźniej do 20 maja 2013 roku.

Z kolei do 17 czerwca przyszłego roku pozostawiono czas na przygotowanie do zmian mieszkańcom kilkudziesięciu gmin we wschodniej części, od Golubia-Dobrzynia po Baruchowo, którzy odbierają sygnał z Płocka.

Uwaga! Plaga oszustów w Kujawsko-Pomorskiem. Naciągają na dekodery

Bez białych plam

- Przed wyłączeniem sygnału płynącego z Iławy przeprowadziliśmy pomiary, by się upewnić, czy nie będzie problemów z odbiorem sygnału cyfrowego - mówi Grzegorz Pańczyk z bydgoskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Sprawdziliśmy - nie ma białych plam.

To oznacza, że naziemny sygnał cyfrowy można tam odbierać bez problemu, jeśli mamy odbiornik wyposażony w dekoder MPEG-4 (telewizor lub tzw. set top box dołączany do starego telewizora). W zdecydowanej większości przypadków powinna wystarczyć dotychczasowa (sprawna!) instalacja antenowa.

- Mieszkańcy gminy Książki, którzy w minioną niedzielę odwiedzili miasteczko cyfrowe, opowiadali, że w handlu obwoźnym oferowano także dekodery w standardzie MPEG-2- dodaje Grzegorz Pańczyk. - Wiedzieli jednak, że takie urządzenia w Polsce nie przydadzą się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, więc nie dali się oszukać. Lepiej kupować dekodery w sklepach ze sprzętem RTV.

Tam szukaj informacji

Naziemna telewizja cyfrowa to nie tylko lepsza jakość obrazu i dźwięku, ale także m.in. większa liczba programów.

Informacje dotyczące cyfryzacji, a w szczególności harmonogramu wyłączenia sygnału analogowego można uzyskać dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii 800 007 788.
Poza tym można także dzwonić dziś do bydgoskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w godz. 7.30-15.30 pod nr tel. 52 370 72 60, a w godz. 15.30- 21.00 trzeba wykręcić: 52 370 72 62.
Sporo informacji na ten temat można znaleźć na stronach: www. cyfryzacja.gov.pl lub www.emitel.pl.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sławek
Tzw. "set top box" jest tak zwany po angielsku. Po polsku to urządzenie to tak zwana przystawka, co jest tłumaczeniem na tyle dobrym, że nawet bardziej adekwatnym niż oryginał (na cienkich telewizorach już raczej nić nie można postawić). Dobrym okresleniem byłoby także słowo "dekoder" na które nie ma dobrego polskiego odpowiednika więc jeśli już musi być z angielska to śmiało można używać tego słowa.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska