Pisarki, fotografki, reżyserki, piosenkarki, animatorki kultury, projektantki mody - to one są bohaterkami nowego festiwalu w całości poświęconego twórczości i aktywności artystycznej kobiet.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Pomysł na organizację imprezy prezentującej sztukę kobiecą już kilka lat temu zakiełkował w głowie Magdy Wichrowskiej, filozofki i filmoznawczyni z Torunia. - Kiedyś podczas wizyty w Nowym Jorku poszłam na wystawę, która pokazywała, jak niewiele jest autorskich, indywidualnych ekspozycji kobiet. Jeśli tak jest za oceanem, to co dopiero u nas!
Sztuka sztuką, ale szefowa imprezy nie ukrywa, że festiwal ma być także choćby małym kroczkiem do tego, by równe traktowanie kobiet i mężczyzn stało się czymś naturalnym. - Tak, niestety, nie jest - dodaje. - Oczywiście, wiele już się zmieniło, ale wciąż nie brakuje osób, którym od słowa "feminizm" ciarki przechodzą po plecach.
Czytaj także: W samo południe: Kobiety mają rodzić, bo pan Ziobro chce paraolimpijczyków
Toruński festiwal daje szansę nie tylko obcowania z twórczością kobiet, ale także spotkania z autorkami. Jednym z gości była Sylwia Chutnik, która promowała w Toruniu swoją najnowszą książkę "Cwaniary".
Autorka "Kieszonkowego atlasu kobiet", który był jedną z sensacji literackich 2008 r. i prezeska fundacji MaMa podkreślała, jak ważne jest pokazywanie kobiecego punktu widzenia - nie tylko w sztuce. - Nasze zdanie jest istotne niezależnie od tego, jakich jesteśmy poglądów i na jakim polu działamy - mówi Sylwia Chutnik. - Kiedy kobiety wypowiadają się publicznie, a wiemy, jak rzadko to robią, całą sobą pokazują, że są niepewne swojej roli. A mamy XXI wiek i myślę, że już czas pokazać kobietom, że to, co mają do powiedzenia, jest ważne i nie powinny bać się wyrażania własnego zdania, nawet jeśli zostaną odrzucone lub wyśmiane.
Odwagi do zaznaczenia swojej obecności w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn nie zabrakło twórczyni komiksów Oldze Wróbel, która również odwiedziła Bella Women in Art Festival. Autorka rysunkowego pamiętnika z okresu ciąży, zapytana o to, czym różnią się komiksy tworzone przez kobiety i mężczyzn, nie miała wątpliwości: - Nie chcę generalizować, ale zwykle twórczość kobiet jest dużo bardziej intymna i emocjonalna. Faceci podchodzą do sprawy bardziej "technicznie". To nasz atut, ale czasem prowadzi do zaszufladkowania.
Festiwal potrwa do jutra w klubie Od Nowa. Na co szczególnie warto się wybrać?
Czytaj również: Toruń. W sobotę rusza nowy festiwal - Bella Women in Art
Już dziś gościem imprezy będzie Maria Sadowska, która tym razem zaprezentuje się jako projektantka mody. O godz. 19 odbędzie się pokaz Sadowska Fashion, w którym ubrania z kolekcji artystki włożą na siebie znane torunianki związane z kulturą: aktorki, kuratorki, dziennikarki.
Będą też projekcje filmowe oraz dyskusja o związkach literatury, sztuki i feminizmu.
Czytaj e-wydanie »