Marsz patriotyczny organizuje Narodowa Bydgoszcz (40 członków), z którą w sobotę jednoczyć się będą inne organizacje prawicowe - KoLiber Janusza Korwin-Mikkego, odradzająca się w mieście Młodzież Wszechpolska (15 członków), Solidarność, Solidarna Polska (60 członków partii), stowarzyszenia - Osób Represjonowanych w PRL Przymierze Jana Perejczuka, Pro Publico Bono, Idee Solidarności 80-89 oraz inne.
Jak informują inicjatorzy akcji, wsparcia odmówili politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Obóz Narodowo-Radykalny. Mimo to ich przedstawiciele będą w marszu uczestniczyć.
Zobacz: Antykomunistyczny marsz Narodowej Bydgoszczy zakończony [zdjęcia]
- Poinformowali, że są zajęci własnymi sprawami organizacyjnymi - mówi Krzysztof Dorszewski z Narodowej Bydgoszczy, który zapewnił, że manifestujący mają zachowywać się z powagą, bez radykalnych działań. Umiarkowane mają też być hasła wznoszone przez środowiska prawicowe. Jakie? - Na przykład "Bóg, honor, ojczyzna" - mówi Dorszewski.
Nie wiadomo jednak, czy radykalnych haseł nie będą wznosić przedstawiciele ONR. Ci bowiem nie zadeklarowali, że będą zachowywać się spokojnie. Podobnie przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. - Ale ja na przykład należę do PiS. Nie mówmy o partiach, bo to nas będzie dzielić - podkreśla Jan Perejczuk ze Stowarzyszenia Represjonowanych w PRL "Przymierze".
Uczestnicy marszu zgodnie tłumaczą, że czas komunizmu w Polsce nie został rozliczony. - Jesteśmy o tym przekonani - mówi Jan Kryger, zastępca szefa regionu Solidarności. Wtóruje mu Jan Perejczuk: - Nie zniknęły też symbole komunizmu. Mnie bardzo zabolało, że na stocznię w Gdańsku wrócił napis "im. Lenina". Lenin był mordercą i zbrodniarzem.
Przeczytaj również: Trzynastego grudnia zabito nadzieję...
Przedstawiciele środowisk prawicowych i ich zwolennicy zbierają się w sobotę na placu Wolności o godzinie 16. Stamtąd pójdą ulicą Gdańską i Mostową na Stary Rynek. Tam mają ułożyć przekreślony znak sierpa i młota z siedmiuset zniczy. Zaplanowano także okolicznościowe przemówienia osób, które walczyły z komunizmem przed 1989 rokiem.
Przypomnijmy, że na obrady Okrągłego Stołu wpłynęła fala strajków zapoczątkowana 25 kwietnia 1988 roku w Bydgoszczy, gdzie manifestacje unieruchomiły komunikację miejską.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »