Na tę decyzję w Kcyni czekano od kilku miesięcy. I stało się. Sejm RP przyjął w grud-niu, że patronami roku 2013 będą: Witold Lutosławski, Julian Tuwim i pochodzący z Kcyni prof. Jan Czochralski.
W rodzinnym mieście uczonego liczą, że dzięki temu postać prof. Jana Czochralskiego - utalentowanego wynalazcy i chemika - stanie się w Polsce bardziej znana. Bo teraz, choć jego dokonania docenia cały naukowy świat, w kraju wciąż mało się mówi o jego odkryciach.
czytaj też: Prof. Jan Czochralski wizytówką Kcyni
A są one wszechobecne w naszym życiu, bo dały podwaliny pod rozwój współczesnej elektroniki. Bez nich nie byłoby dziś np. komputerów czy telefonów komórkowych.
Prof. Jan Czochralski urodził się w Kcyni, w tym mieście wiele lat mieszkał, tu też został pochowany. W Kcyni mieszkają wciąż jego krewni. Plac, przy którym stoi dom uczonego nosi dziś jego imię. Prof. Czochralski jest też patronem Szkoły Podstawowej w Kcyni.
Od lat władze miasta starają się propagować postać uczonego. W swych działaniach mają wielu sprzymierzeńców, ludzi nauki, choćby prof. Annę Pajączkowską z Polskiego Towarzystwa Wzrostu Kryształów czy dra Pawła Tomaszewskiego z PAN. Walczą oni o należne miejsce dla wielkiego kcynianina.
- Odkrycie profesora Czochralskiego - jego metoda otrzymywania monokryształów krzemu - dorównuje odkryciom Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie czy Ignacego Łukasiewicza - przyznał goszcząc w Kcyni Bogusław Buszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Licząc, że decyzja parlamentarzystów będzie pomyślna, w Kcyni rozpisano jesienią konkurs na tzw. witacze upamiętniające postać prof. Czochralskiego. Staną one w 2013 r. na drogach dojazdowych do gminy. W minionym tygodniu komisja konkursowa oceniła złożone propozycje. Było ich 14. Wyzwanie podjęli twórcy z Bydgoszczy, Wałcza, Nakła, Kcyni, Warszawy, Poznania, Wapna, Szubina, Torunia i Janowca Wielkopolskiego.
-Wszystkie zgłoszone projekty spełniły wymogi formalne i zostały dopuszczone do oceny - usłyszeliśmy w ratuszu. Za najlepszy uznano projekt wykonany przez Adama Zielińskiego z Poznania. Decyzja zapadła większością głosów, ale nie jednomyślnie.
Zwycięski projekt zaprezentowany zostanie publicznie dopiero w poniedziałek 31 bm., na sesji Rady Miejskiej. Nieprzypadkowo stanie się to właśnie tego dnia. Jeden z projektów uchwał, które w sylwestra rozpatrywać będą rajcy dotyczy nadania pośmiertnie prof. Janowi Czochralskiemu tytuły Honorowego Obywatela Gminy Kcynia.
Czytaj e-wydanie »