Niedawna dyskusja o tym, czy miasto dobrze realizuje program rewitalizacji najcenniejszych zabytków, którą zapoczątkował radny Józef Skiba, świadczy o tym, że problem jest i że nie sprowadza się wyłącznie do braku pieniędzy, choć to one są podstawą wszelkich działań.
Mieszkańcy pokazują palcem - piękne kamienice są na przykład na Dworcowej, niektóre wręcz unikatowe, z niknącymi płaskorzeźbami i przepiękną architekturą, niestety nadszarpniętą czasem.
- Tak, chcielibyśmy wyremontować tę największą i chyba najpiękniejszą w Chojnicach na Dworcowej kamienicę - potwierdza burmistrz Arseniusz Finster. - Ale z kosztorysu wynika, że potrzeba nam na to 800 tys. zł!
Ta kwota jest zawrotna z punktu widzenia budżetu miasta, ale nawet jeśliby znalazła się połowa funduszy na remont, to skąd drugie tyle mają wziąć mieszkańcy? Jedynym ratunkiem mogłyby być pieniądze z Unii i wtedy przy udziale trzech partnerów rzecz staje się bardziej realna. Choć nie do końca jest jasne, czy mieszkańcy, mając do wyboru rewitalizację frontu i brak docieplenia tyłu kamienicy, zdecydują się na to pierwsze...
Podobnie jest z interesującą kamienicą u zbiegu al. Brzozowej i Dworcowej, gdzie też należałoby wziąć się do remontu elewacji, ale mieszkańcy zapraszają do oglądania klatki schodowej, by pokazać, że najpierw trzeba zrobić właśnie z nią porządek, bo po takich schodach nikt nie chciałby chodzić. - My na remont klatki nie mamy pieniędzy - rozkłada ręce burmistrz. - Zrobiliśmy jeden wyjątek dla kamienicy przy Kościuszki, bo tam wnętrze było zabytkowe i na dodatek ozdobione freskami.
W centrum sporo stylowych, a zaniedbanych kamienic jest na ul. Młyńskiej. Są kosztorysy remontu ich elewacji za ok. 200 tys. zł, ale co z tego, kiedy miasto nie ma pieniędzy na swój wsad do rewitalizacji!
- Może w marcu, gdy zmieni się nam sytuacja w budżecie, zrobimy jakąś autopoprawkę - wzdycha burmistrz Arseniusz Finster.
Podkreśla, że zamierza uspołecznić, zgodnie z pierwotnymi założeniami, podejmowanie decyzji, na co wydawać pieniądze i zaprosić do dyskusji radnych i ekspertów.
Czytaj e-wydanie »