O powołaniu zespołu bądź komisji metropolitalnej w toruńskiej radzie miasta mówi się od wielu miesięcy. To hasło pojawiło się m.in. w czerwcu 2012 r., gdy odbyła się nadzwyczajne posiedzenie, podczas którego rada miasta odniosła się do założeń zielonej księgi obszarów metropolitalnych. Impulsem do utworzenia zespołu była debata, która przetoczyła się przez Bydgoszcz oraz Toruń. Punktem zapalnym okazały się zapisy - tym razem - białej księgi obszarów metropolitalnych. A zwłaszcza rotacyjne przewodnictwo w związku komunalnym, który będzie zarządzać Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi (to nowe narzędzie do realizacji projektów unijnych w latach 2014-2020).
Czytaj także: Prezydent Torunia Michał Zaleski do bydgoszczan: - Razem możemy więcej
- Jesteśmy zwykle w dyskusji o metropolii krok za Bydgoszczą - podkreśla Michał Rzymyszkiewicz, radny PO, który będzie reprezentować ten klub w pracach zespołu. - Powołanie doraźnej komisji lub zespołu było konieczne. Musimy się wykazać większą kreatywnością niż do tej pory. Na wtorkowym posiedzeniu przedstawimy propozycję stanowiska, które mogłaby podjąć rada na najbliższej sesji.
Dotyczy ono opublikowanej niedawno przez resort administracji i cyfryzacji białej księgi obszarów metropolitalnych. - Bydgoszcz i Toruń powinny razem wypracować system realizacji ZIT - uważa Rzymyszkiewicz. - Pozycja obu miast powinna być równorzędna.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
W projekcie stanowiska, który opracował klub PO, czytamy: "Bardzo ważną rolę koordynacyjną i nadzorującą w odniesieniu do procesu przygotowania i wdrażania przyszłego ZIT posiada Samorząd Województwa, który określi przyszłym partnerom istotne i pożądane z punktu widzenia polityki regionalnej kierunki strategicznych interwencji w ramach ZIT oraz ustali możliwy zakres powierzenia odpowiedzialności i obowiązków w zakresie wykorzystania środków finansowych z Unii Europejskiej dedykowanych dla ZIT".
Jest w nim mowa także o równorzędności obu ośrodków: "dla zbudowania poprawnych relacji pomiędzy przyszłymi partnerami porozumienia na rzecz realizacji idei ZIT w województwie kujawsko pomorskim, koniecznym jest na wstępie uznanie zasady równorzędności wszystkich potencjalnych jego uczestników".
Czytaj e-wydanie »