https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gowin chce założyć elektroniczne obroże gwałcicielom. W regionie karę z obrożami odbywa 142 więźniów

mc
W całej Polsce obecnie elektroniczne obroże nosi 5 tys. osób, którzy odbywają karę w domu. Od początku funkcjonowania karą w tym systemie objęto 16.021 osób.
W całej Polsce obecnie elektroniczne obroże nosi 5 tys. osób, którzy odbywają karę w domu. Od początku funkcjonowania karą w tym systemie objęto 16.021 osób. Infografika Monika Wieczorskowska/Archiwum
Projekt ministra sprawiedliwości zakłada, że Systemem Dozoru Elektronicznego od 2014 roku mieliby zostać objęci także przestępcy seksualni. Obecnie na Kujawach i Pomorzu karę z założonymi na kostkę obrożami odbywa 142 więźniów.

W wydziale panitencjarnym Sądu Okręgowego w Bydgoszczy sędzia siedzi przed monitorem i widzi, że więzień spóźnił się o 10 minut z pracy do domu. - Możemy w czasie rzeczywistym kontrolować każdego ze skazanych, którym zamieniono karę więzienia na SDE - tłumaczą sędziowie.

Pod tym skrótem kryje się System Dozoru Elektronicznego. Po okresie pilotażowym, który rozpoczął się w 2009 rojku, od ubiegłego roku działa już w całej Polsce.

- Mamy 142 skazanych objętych SDE - wylicza sędzia Włodzimierz Hilla, rzecznik bydgoskiego sądu.
System jest przewidziany dla tych skazanych, wobec których sądy wydały wyroki nie wyższe niż rok więzienia. Tacy skazani mogą składać wnioski o zamianę pobytu z zakładzie karnym na więzienie... domowe. Warunek jest taki, że przez całą dobę muszą nosić na kostce nogi, bądź na nadgarstku elektroniczną bransoletę.

Przeczytaj także: W 2012 w Kujawsko-Pomorskiem policja odnotowała 78 przestępstw na tle seksualnym z udziałem nieletnich
Urządzenie za pośrednictwem GPS na bieżąco przekazuje do sądów penitencjarnych dane, gdzie w danej chwili znajduje się więzień. Jest to szczególnie istotne w wypadku tych, którym sąd zezwolił na czasowe opuszczanie własnego domu, np. na czas pracy.

Co ważne koszt działania SDE jest prawie pięć razy niższy od utrzymania więźnia w zakładzie karnym.

- Miesięcznie koszt obsługi jednego skazanego objętego SDE wynosi nieco ponad 564 zł - wyjaśnia Joanna Dębek z biura prasowego ministerstwa sprawiedliwości. - dla porównania miesięczny koszt utrzymania w więzieniu to około 2,5 tys. zł.

W całej Polsce obecnie elektroniczne obroże nosi 5 tys. osób, którzy odbywają karę w domu.W MS powstał pomysł, by od przyszłego roku SDE wpisać na stałe do Kodeksu Karnego. Elektroniczne obroże miałaby być zakładane skazanym za przestępstwa seksualne - pedofilom, gwałcicielom.

- Prace nad projektem kończy Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego pod kierownictwem prof. Andrzeja Zolla - mówi gen. Paweł Nasiłowski, pełnomocnik ministra ds. SDE. - Pomysł musi jeszcze przejść całą drogę legislacyjną, by mógł wejść w życie jako rozporządzenie.

Nasiłowski zaznacza, że obecnie SDE nie stosuje się wobec przestępców seksualnych ani tak zwanych multirecydywistów.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Te "obroże" miałyby być nakładane gwałcicielom PO odbyciu kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym?
OK.
Jeżeli ZAMIAST, to w ministerstwie wymyślili kolejną głupotę i dobrze, że Gowina już odwołano.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska