Jest jeszcze za wcześnie, by ogłosić sukces - wstępny podział unijnych dotacji na lata 2014-2020 komentuje Piotr Całbecki, marszałek województwa. - Teraz jest potrzeba koncentracji nad prowadzonymi rozmowami i negocjacjami, które odbywać się będę w Warszawie w ministerstwach oraz międzyresortowo, ale też tych, które będziemy prowadzić w Brukseli z Komisją Europejską i między komisarzami.
Gigantyczne dotacje tylko na papierze?
Pod koniec lutego szefowie zarządów województw spotkali się w Białowieży na konwencie marszałków. Z pierwszych wyliczeń, które zaprezentował tam Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, wynikało, że Kujawsko-Pomorskie ma dostać w latach 2014-2020 aż 1,531 mld euro. Kwota wyglądała imponująco, gdy zestawić ją z 1,286 mld euro, które otrzymaliśmy w latach 2007-2013.
Już jednak zastosowanie prostej arytmetyki wskazuje na to, iż faktycznie nasz region dostanie ponad trzy razy mniej pieniędzy. Jak to możliwe?
A to za sprawą faktu, że w wyliczeniu dotacji unijnych z ostatnich sześciu lat ujęto tylko dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Sami walczyliśmy o więcej
- Ponadto samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, za sprawne wdrażanie pieniędzy unijnych otrzymał, jako jeden z ośmiu najlepszych regionów, nagrody z Krajowej Rezerwy Wykonania - wyjaśnia Małgorzata Brzykcy z biura rzecznika prasowego marszałka. - Z puli ministerstwa rozwoju regionalnego dla samorządów najlepiej wdrażających programy unijne dostaliśmy dodatkowo 45 mln euro w ramach RPO oraz 36 mln zł w ramach Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Poza tym w ostatnich latach dostaliśmy dodatkowe 30 mln euro na realizację dwóch nowych projektów z PO KL.
Negocjacje z KE jesienią
Gdy zsumować wszystkie dotacje, okazuje się, że do roku 2020 dostaniemy tylko 69 mln euro więcej. To niewiele, jeśli porównamy nasz budżet do województw śląskiego i małopolskiego, które mogą liczyć na dofinansowanie rzędu kilkuset milionów więcej.
W MRR podkreślają, że to tylko propozycja unijnych dotacji na najbliższe lata. Negocjacje w sprawie konkretnych umów i programów operacyjnych z Komisją Europejską rozpoczną się w październiku i potrwają do końca roku. Strumień unijnych pieniędzy popłynie w sty-czniu 2014 roku.
