Otwarcie szkoły cyfrowej w Żninie
Podczas uroczystości, gdzie oficjalnie otwarto "Cyfrową szkołę", wiele razy podkreślano jak ważna jest dziś edukacja, także ta obejmująca technologie internetowe. A żnińska "dwójka "rzeczywiście ma się czym pochwalić. Sprzętu tu nie brakuje.
Szkoła znalazła się w gronie 25 szkół w województwie kujawsko-pomorskim, które zakwalifikowały się do tego rządowego programu. Ma on na celu rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Przeczytaj również: Szkoły w Bydgoszczy będą cyfrowe. Zamiast książek- laptopy
I tak, do placówki dostarczono dokładnie: 52 laptopy dla uczniów, 19 laptopów dla nauczycieli, 7 tablic interaktywnych, 7 projektorów krótkoogniskowych, jedno urządzenie wielofunkcyjne oraz dwie szafki mobilne.
Wartość sprzętu, który pojawił się w żnińskiej "dwójce" to nieco ponad 241 tys. złotych. Wysokość rządowego dofinansowania to 160 tys. złotych. Resztę pieniędzy - ponad 80 tys. złotych - wyłożyła gmina Żnin.
W środę w obecności uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości, Zbigniew Ostrowski, wicewojewoda kujawsko-pomorski zauważył, że występują niestety problemy z wykorzystaniem technik cyfrowych. - Jednak ta szkoła udowodniła, że rozumiemy swoje miejsce na cyfrowej mapie. Musimy teraz dogonić cywilizację cyfrową i zacząć odnosić sukcesy.
Zobacz też: Chojnice. Mieli szczęście w losowaniu. To u nich będzie cyfrowa szkoła
Anna Łukaszewska, kujawsko-pomorski kurator oświaty dodała z kolei, że już od wielu miesięcy przygląda się działaniom placówek, mającym wdrażać ten program. - Bo cyfrowa szkoła, to szansa, to nowe wyzwanie, którego dzisiaj nie może zabraknąć w edukacji.
Podkreśliła także, że w teraźniejszych czasach dobre wykorzystanie nowych technologii w nauczaniu, podwyższa jego jakość.
I ta jakość właśnie, w żnińskiej SP nr 2 gdzie uczy się 686 dzieci, już się podnosi. To, w specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej, zaprezentowała Grażyna Jaźwińska, która obok Ryszarda Szafacińskiego, jest koordynatorką programu w szkole.
Dowiedzieliśmy się m.in. że laptopy są i będą wykorzystywane podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych, posłużą do przeprowadzania sprawdzianów internetowych, czy do prowadzenia przez nauczycieli e-dzienników.
Czytaj e-wydanie »