https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto zajrzy do Tucholi, nie rozczaruje się! Turystów zapraszamy w Bory Tucholskie

(jw)
Warto zajrzeć do tucholskiego muzeum i podziwiać dzieła kujawskich twórców.
Warto zajrzeć do tucholskiego muzeum i podziwiać dzieła kujawskich twórców. nadesłane
Za nami majówka, ale sezon turystyczny dopiero się zaczyna. Goście, którzy zawitają do Tucholi, na pewno znajdą coś dla siebie. Agroturystyka, ścieżki w głąb lasu, Wierzchlas, a może muzeum?

Ktoś, kto szuka ciszy i spokoju, powinien skorzystać z ofert agroturystycznych. W powiecie tucholskim ich nie brakuje. Ciekawym miejscem, które przyciąga coraz więcej turystów, jest Fojutowo. Tam można się wybrać na krótką wycieczkę jednodniową lub zamówić nocleg. Doskonałe miejsce na odpoczynek dla całej rodziny, również z maluchami. Na aktywnych czekają kajaki.

Kto zajrzy do Tucholi, nie rozczaruje się. Może posiedzieć na uroczym ryneczku albo zajrzeć do galerii z pamiątkami. Całe lato będą plenerowe imprezy, które cieszą się dużym zainteresowaniem, chociażby Dni Borów Tucholskich. A w Muzeum Borów Tucholskich warto zobaczyć wystawę czasową pn. "Kujawska Sztuka Ludowa“. Jest to wystawa prac wykonanych przez współcześnie tworzących kontynuatorów tradycji ludowego rękodzieła. Jest więc wiele haftów związanych z kobiecym strojem ludowym, są obrusy, serwety i bieżniki. Autorkami tych prac są panie z Kujaw. Można zobaczyć rzeźby - słynne "świątki“.
Aleksandra Zawacka wykonała tradycyjnego "pająka“ ze słomy i kwiatowe kompozycje używane dawniej do ozdoby domowych ołtarzyków.

- Sztuka ludowa Kujaw jest jeszcze, na szczęście, zjawiskiem żywym, gdyż ma swych zdolnych kontynuatorów. Co roku tworzą oni nowe, piękne prace, które wzbogacają zbiory muzealne i są skarbem naszej kultury narodowej - podkreśla Wanda Szkulmowska z muzeum w Bydgoszczy.

W Tucholi jest piękne jezioro Głęboczek, a tuż obok zwiedzić można zrekonstruowany Raciąski Gród. Wokół miasta jest mnóstwo ścieżek rowerowych, które zaprowadzą w urokliwe zakątki Borów.

Warto zobaczyć kilkusetletnie dęby w Świcie, a w gminie Cekcyn Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie. Na uwagę zasługują pozostałości kopalń głębinowych węgla brunatnego w Pile w gminie Gostycyn, gdzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem lub zobaczyć zabytkowy węzeł kolejowy w Pruszczu.

Powiat tucholski słynie z tematycznych wiosek. Do Krzywogońca można jechać na grzyby, Wielki Mędromierz to wioska miodowa, a Żalno tonie w kwiatach. Atrakcji nie brakuje, warto wcześniej przejrzeć strony internetowe lub do informacji turystycznej w Tucholi.

Czynna jest codziennie w godz. od 8 do 16 , w soboty i niedziele w godz. od 10 do 16.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Pisałem już wypad do Świecia pacjencie!!!

Już tam byłaś jak tam jest? pająki i białe myszki nadal widzisz? noooooo wypada i to bez zaproszenia!
G
Gość
Pająki ze słomy kwiaty na domowy ołtarzyk? nikt tu nie przyjedzie. Ludzie kto marzy o pająku ze słomy? Kto ma dzisiaj ołtarzyk przydomowy lub domowy? Co to jest dziwadła i gusła? tyle sobie pomyślą i wybiorą miejsca tam gdzie są naprawdę atrakcje.

Pisałem już wypad do Świecia pacjencie!!!
G
Gość
Pająki ze słomy kwiaty na domowy ołtarzyk? nikt tu nie przyjedzie. Ludzie kto marzy o pająku ze słomy? Kto ma dzisiaj ołtarzyk przydomowy lub domowy? Co to jest dziwadła i gusła? tyle sobie pomyślą i wybiorą miejsca tam gdzie są naprawdę atrakcje.
C
CTU
CTU ponad wszystko!!!
T
Tubylec
Trochę racji ma niestety poza ścieżką rowerową do świtu i z powrotem i deptakiem wokół J.Głęboczek to czym sie pochwalic ?
G
Gość
Się nie podoba to wypad do Świecia pacjencie!
s
sąsiad
Pająki ze słomy i kwiaty na domowy ołtarzyk.
Jak na grzyby to tyko do Krzywogońca?
Piękne jezioro Głęboczek?- to już jest żart.
W. Mędromierz to wioska miodowa, ktoś by pomyślał że z miodu zrobiona.
A Żalno zalało dobrze że cwitami i zależy jakimi, bo polnymi i pola to żadna atrakcja.
I To jest promocja Tucholi? ryczeć się chce i śmiać na zmianę.
Nie dziwie się, że na pożyczkach ciągniecie!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska