Wszystko to w ramach konferencji naukowo-szkoleniowej, na którą Katedra i Klinika Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej CM UMK szpitala im. Biziela zaprosiła lekarzy z całego kraju.
- Dla mnie, jako lekarza zajmującego się ginekologią operacyjną, udział w takiej konferencji to niewątpliwie możliwość dalszego rozwoju - mówi Katarzyna Lau, ginekolog z Łodzi. - Ale też szansa podpatrzenia, jak operują nasi koledzy.
Można podpatrzeć nowinki
Mimo że zabiegi wykonywane są znanymi wszystkim specjalistom technikami, to jednak każdy z nich wprowadza pewne innowacje, którym warto się przyjrzeć. Ale nie tylko. Podczas szkolenia nierzadko prezentowane są również zupełnie nowe metody operacyjne.
- Miałam okazję wykonywać prawie wszystkie z transmitowanych operacji. Pewną nowością dla mnie były prezentowane najnowsze rodzaje implantów stosowanych w leczeniu zaburzeń statyki narzadu rodnego - mówi dr Katarzyna Lau. - Wszystkich lekarzy zapewne zainteresowało ostrzykiwanie cewki moczowej materiałem syntetycznym. Jest to metoda innowacyjna, prosta, nie wymagającą znieczulenia. Warto podglądać takie nowości dla naszych pacjentek.
Przeczytaj także: List do Hipokratesa
Informacje idą dalej
Dzięki zorganizowanym w bydgoskiej lecznicy warsztatom, ta prosta, jak przekonuje dr Katarzyna Lau operacja, ma szansę dotrzeć do większej liczby szpitali, a co za tym idzie - pacjentek. - Zwłaszcza że nie wszystkie pacjentki można zoperować - podkreśla doktor.
I właśnie w takiej sytuacji wskazane jest przeprowadzenie zabiegu ostrzykiwania cewki moczowej. Ale warsztaty to nie tylko praktyka, choć niewątpliwie jest ona najważniejsza Drugiego dnia szkoleń odbyła się również sesja wykładowa, w trakcie której wybitni znawcy tematu przedstawili najnowsze osiągnięcia i kierunki rozwoju technik operacyjnych.
Czytaj e-wydanie »