Nasz Czytelnik przeprowadził się na lewobrzeże z Fałata. - Poziom zacofania infrastrukturalnego między prawobrzeżem i lewobrzeżem jest gigantyczny - mówi Jung. Interesuje go np. komunikacja na lewobrzeżu po oddaniu do użytku nowego mostu i w trakcie remontu starej przeprawy, m.in. którędy pojadą autobusy MZK. Chciałby również się dowiedzieć, na czym będzie polegać modernizacja ul. Rudackiej, a także czy będzie można z niej wjechać bezpośrednio na nową przeprawę.
Czytaj także: Mieszkańcy lewobrzeża: Czekamy na most jak na zbawienie
Pytania, które nam przesłał, dotyczą również modernizacji dworca Toruń Główny, a przede wszystkim przedłużenia przejścia podziemnego ze stacji do ul. Podgórskiej i związanymi z nim utrudnieniami drogowymi. O te kwestie zapytaliśmy urzędników z toruńskiego magistratu i MZD.
- Stary most będzie remontowany po tym, jak nowy zostanie oddany do użytku - odpowiada Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia. - Organizacja komunikacji publicznej podczas remontu będzie zależeć od tego, jaki będzie harmonogram prac budowlanych. Jeśli dokumentacja budowlana będzie dopuszczała taką technologię, która pozwoli na prowadzenie ruchu na moście, to komunikacja miejska - jako priorytetowa - będzie funkcjonowała.
Według wstępnych planów remont przeprawy im. Piłsudskiego miałby się rozpocząć wiosną 2014 r.
Jakie linie MZK w grudniu pojadą nowym mostem? Zanim zapadną decyzje, komunikacja miejska na przeprawie na wysokości Wschodniej zostanie skonsultowana z mieszkańcami w ramach planu transportu. Rozmowy w tej sprawie zaplanowano już w sierpniu.
- Od ul. Rudackiej będzie wjazd na nową przeprawę poprzez ul. Rypińską - tłumaczy Iżycka. - Rowerem natomiast będzie można wjechać bezpośrednio z Rudackiej na nowy most. Droga będzie miała 7 m szerokości z chodnikami i drogą rowerową.
W tym roku ruszą prace. Ile potrwają, okaże się dopiero po przetargu. Modernizacja Dworca Głównego nie będzie się wiązać z żadnymi problemami dla kierowców. - Nie będzie utrudnień na pasach drogowych - tłumaczy rzeczniczka prezydenta. Pasażerowie odczują je jednak w budynkach dworca i na peronach.
Czytaj e-wydanie »