https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie segregujesz śmieci? Żółta kartka. I podwyżka!

Wojciech Giedrys [email protected] tel. 56 65 21 449
sxc.hu
Koniec pobłażania dla niesfornych mieszkańców. Najpierw ostrzeżenia, a potem zwiększenie opłaty za śmieci - to czeka tych, którzy zadeklarowali selektywną zbiórkę, a nie wywiązują się z niej.

Za kilka dni miną dwa miesiące śmieciowej rewolucji. Wiele firm wywozowych i samorządów w regionie ten okres nazywa "przejściowym". Ale nie wszystkie.

"Żółte kartki" już dostali mieszkańcy na bydgoskim Błoniu. Śmieci wywozi tam Taro. Firma doniosła ratuszowym urzędnikom o problemach z segregacją. Na dowód przekazała zdjęcia z zawartością pojemników. Hubert Drzewiecki, wiceprezes firmy Taro: - Chodzi nam o to, by śmieci były segregowane poprawnie. Problem dotyczy głównie budynków wielorodzinnych. Ustawowo zostaliśmy zobligowani do sprawdzania jakości odpadów segregowanych, więc musimy przestrzegać tych zasad. I mieszkańcy również.

Przeczytaj: Mandat za śmieci wyrzucone do lasu

Masz wątpliwości? Wrzuć do komunalnego

Jak się kończy nieprawidłowa segregacja? Drzewiecki: - Organiczne resztki bezpowrotnie zanieczyszczają dobrze posegregowane odpady. Lepiej czasem jest nie posegregować śmieci, niż posegregować je źle.

Piotr Rozwadowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu widzi inną zależność: - Gdy pojemniki stoją w boksie, to zdarza się, że śmieci zmieszane są wrzucane do surowców. Lepiej to wygląda w pojemnikach poza boksami, które są na widoku sąsiadów.

Włocławianie mają inny sposób. Śmieci przed wywozem wertują jeszcze administratorzy budynków.
Drzewiecki: - Trzeba mieć świadomość, że życie odpadów zaczyna się po ich zabraniu z pojemników, że pracują później przy nich ludzie. Co grozi tym, którzy nie wywiązują się z segregacji? Samorządy mogą zwiększyć stawkę i pobierać opłaty jak za śmieci zmieszane. W niektórych miastach zapłacimy drugie tyle, np. w Bydgoszczy nie 10, a 20 zł od osoby. Rozwadowski: - Jeszcze nie wysyłaliśmy ostrzeżeń. Kara to nie sposób na mobilizowanie do segregacji. Zbiórka selektywna w lipcu była u nas o 25 proc. większa niż w czerwcu.

Przeczytaj też: Spalarnia w Bydgoszczy powstanie czy nie? Są protesty

Ostrzeżeń nie było też w Grudziądzu. - Nie wszędzie udało nam się dostarczyć pojemniki, dlatego nie możemy wymagać, by wszyscy mieszkańcy segregowali - wyjaśnia Rafał Chmielewski z Przedsiębiorstwa Usług Miejskich w Grudziądzu. Firma dała sobie trzy miesiące na okres przejściowy. Po nim będzie wysyłać upomnienia. Kary mogą się pojawić w 2014 r.

Od września kończy się pobłażanie dla mieszkańców Torunia czy Włocławka. - Na pewno będziemy spoglądać mniej łaskawym okiem na to, co robią niż do tej pory - zapowiada Andrzej Sołtysiak, szef wydziału gospodarki komunalnej włocławskiego magistratu. - Niesegregujący na pojemnikach znajdą żółte kartki z informacją, że firma odebrała śmieci zmieszane mimo obowiązku segregacji. Nie od razu zwiększymy opłatę. Najpierw trzeba wszcząć postępowanie wyjaśniające.

Więcej w dzisiejszym papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
biochemik

MIAŁO SIĘ SKONCZYĆ PODRZUCANIE ŚMIECI A PROCEDER TRWA DALEJ.

DOPÓKI NIE BĘDZIE MIEJSC OGRODZONYCH I WYZNACZONYCH ORAZ ZAMKNIĘTYCH NA PRZYSŁOWIOWĄ KŁÓDKĘ TO NIE POWINNO SIĘ KARAC MIESZKAŃCÓW PONIEWAŻ NIKT NIE BĘDZIE STAŁ PRZY ŚMIETNIKU I PILNOWAŁ CALY DZIEŃ.

M
Magda

Najpierw zacznijcie segregować śmieci jak należy, a dopiero później narzekajcie. Z artykułu jasno wynika, że jest z tym problem. Gdyby społeczeństwo potrafiło przyswoić do pustych głów kilka prostych zasad, to nie byłoby takich problemów. Na Zachodzie jakoś potrafią.

J
Jarasso

Niech urzędasy sobie wlepią żółtą kartkę.Mieszkam w Bydgoszczy przy Ku Wiatrakom i do dnia dzisiejszego niema odpowiednich pojemników są tylko na odpady zmieszne obsłuhuje to PRO NATURA.

m
mieszkanka w-ek
Moze najpierw osoby wywozace smieci beda odstawiac puste pojemniki do pergol oraz beda je zamykac na klucz. W takiej sytuacji kazdy wyrzuca tam gdzie popadnie.
a
anna

A może to najpierw mieszkańcy przestaną pobłażać firmom które wywożą śmieci!!! Niech wypełniają swoje obowiązki jak należy a potem dopiero myślą o karach dla mieszkańców! PUM Grudziądzki od dwóch miesięcy nie potrafi według harmonogramu wywozić śmieci w Gminie Gruta i co mieszkańcy mogą z tym zrobić? Może nałożyć na nich karę pieniężną? Urząd Gminy też nie reaguje na zgłoszenia a śmieci niestety nie ubywa.

J
Janekx
Ktoś mógłby sie zainteresować tym, co te firmy robią ze śmieciami. Wszystko idzie do jednej smieciarki, a tam śmieci są zgniatane razem. Po co więc ta szopka?
W
WooQash

Ciekawe gdzie mam je segregować? Mieszkam w Grudziądzu na ulicy Słowackiego i do tej pory nie ma żadnych nowych śmietników! O ile butelki i rzeczy plastikowe wyrzucam do kontenera na ulicy to resztę śmieci wyrzucam normalnie bo nie mam do tego przygotowanych warunków. Po za tym od jakiegoś miesiąca pojemnik na plastik bywa dość często przepełniony i to co się nie mieści w pojemniku ląduje pod niego. Po opróżnieniu pojemnika syf na chodniku nadal pozostał. To ma być segregacja i porządek? Płacić drożej za to, że nic się nie zmieniło. Skandal!

n
nnn

Dokładnie - wszystkie śmieci posegregowane i tak trafiają do jednego samochodu,kontenera. Jedna wielka ściema z tym segregowaniem żeby pieniądze jakoś pokraść. Co to za porypany kraj....

K
Krzysztof Kajak

Nowe przepisy o wywozie śmieci to jedna wielka lipa ! Chodzi tylko i wyłącznie tylko o drenowanie kieszeni mieszkańców. Jest stokrotnie gorzej niż było przedtem. Częstotliwość opróżniania pojemników jest dla mieszkańców totolotkiem - nigdy nie wiadomo kiedy zostaną opróżnione i tak jak już wspomniał jeden z internautów posegregowane śmieci z pojemników są wysypywane do jednego pojazdu, który po nie przyjechał !!! W tym całym interesie tylko miasto zaciera ręce bo za gorzej wykonaną usługę i z mniejszą częstotliwością bierze kupę pieniędzy.

Czy nie byłoby lepiej, żeby za te zdzierane pieniądze pobudować /tak jak ma to miejsce w innych krajach/ zakłady segregacji śmieci, dając przy okazji zatrudnienie setkom  bezrobotnych ?! Przecież, jak dowodzą specjaliści - na segregacji i sprzedaży odpadów można zarobić miliardy złotych. Rodzi się pytanie: dlaczego potrafią to robić w innych krajach tylko nie w Polsce ?!

Chyba jest coś w tym powiedzeniu: " jeżeli coś można spieprzyć to dajcie to do zrobienia Polakom - macie to jak w banku !

Tylko na przykładzie śmieci widać totalną nieudolność władz każdego szczebla - od góry do dołu - widać, że ludzie którym powierzono sprawowanie władzy zupełnie do tego nie dorośli a ich indolencja i amatorszczyzna powala na kolana.

R
ReRe

potwierdzam ,,u nas,, w kamienicy na Kościuszki też do dziś nie ma pojemników do segregacji...

a
amian

segreguje śmieci od 1 lipca... co z tego, skoro firma REMONDIS do dnia dzisiejszego nie wymieniła mi kontenerów? 

pytając innych lokatorów, podobno wszyscy zdeklarowali się do segregacji... jaki to ma sens, skoro posegregowane odpady i tak trafiają do tych samych pojemników?

 

ul. Świętojańska 3

M
Mieszkaniec Błonia

w Bydgoszcz tylko firma Taro ma stale pretensje, zmienić na inną, a jak nie to mieszkańcy Błonia się zbuntują (zbierzemy podpisy) i nie będą korzystać z ich usług

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska