https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeci polski gimnazjalista miał kontakt z narkotykami

(km)
Co trzeci polski gimnazjalista miał kontakt z narkotykami
Co trzeci polski gimnazjalista miał kontakt z narkotykami archiwum
Co zrobić, gdy twoje dziecko zaczyna niebezpiecznie eksperymentować? Nie czekaj, aż popłynie dalej. Zgłoś je do specjalnego programu.

Gdzie się zgłosić

Gdzie się zgłosić

Jeśli jesteście:
z Bydgoszczy lub okolic, dzwońcie pod nr 604 810 296 lub 664 664 377.
z Torunia lub okolic powinniście kontaktować się pod nr 500 800 952 lub 604 607 253.

Maciek i Łukasz, zamiast pójść do szkoły, siedzieli w parku, chcieli uniknąć dwóch klasówek - opowiada Robert Rejniak, specjalista psychoterapii uzależnień, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy. - Chłopcy coraz częściej pili piwo, zdarzyło im się też zapalić marihuanę. Tego dnia Maciek też skombinował dwie puszki, a Łukasz postarał się o lufkę z "trawką". Gdy zaczęli ją przypalać, zza drzew nieoczekiwanie wyłonił się patrol policji.

Przeczytaj także: Handel dopalaczami w regionie kwitnie. Dilerzy mają w nosie kolosalne kary
Pan Robert zapewnia, że do podobnych sytuacji dochodzi bardzo często. I podkreśla: - Nie mówię o narkomanach, tylko o młodych ludziach, którym zdarza się zbłądzić.

Twoje dziecko jest inne? Według badań do czynienia z narkotykami miał już co trzeci polski gimnazjalista. Z wieloletniego doświadczenia Roberta Rejniaka wynika, że tylko ok. 10 proc. rodziców młodych ekperymentatorów zdaje sobie z tego sprawę.
Kujawsko-Pomorskie było pierwszym województwem, w którym w 2008 roku pilotażowo wprowadzono niemiecki program "FreD goes net". Skierowany jest właśnie dla takich nastolatków, jak Maciej i Łukasz. - Dla nich terapia to coś za dużo, a nicnierobienie to za mało - wyjaśnia Robert Rejniak. - Często tacy młodzi ludzie wręcz uważają, że nie potrzebują żadnej pomocy. A jednak tak nie jest. Chodzi o to, aby na chwilę się zatrzymali i zastanowili, co może się stać, jeśli nie zmienią swojego zachowania.
Program to jedynie osiem godzin warsztatów. W Kujawsko-Pomorskiem dotychczas wzięło w nim udział ok. 600 nastolatków, najczęściej w wieku 15-17 lat. Ukończyło go prawie 530 osób.
- Z doświadczeń niemieckich, i naszych już również, wynika, że ok. 60 proc. absolwentów tego programu więcej nie wraca do narkotyków - mówi Rejniak.
Młodych najczęściej do programu kieruje policja i szkoła, a także wymiar sprawiedliwości, służba zdrowia i sami rodzice.
W ubiegłym roku "FreD goes net" w naszym regionie ukończyło 172 młodych ludzi. 84 proc. z nich wcześniej eksperymentowało z marihuaną, 7 proc. z amfetaminą, 6 proc. z lekami psychotropowymi i 3 proc. z dopalaczami. Program realizowany jest w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Szubinie i Nakle.
Również policja przestrzega, aby nie przymykać oczu na palenie marihuany lub upijanie się przez nastolatków.
Podkomisarz Marek Koliński, ekspert z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy mówi: - Środki odurzające są często motorem do przestępstw. Młodzi ludzie po prostu potrzebują na nie pieniędzy.
W ubiegłym roku wśród wykrytych przestępstw w naszym województwie prawie połowę rozbojów i wymuszeń popełniły osoby, które nie ukończyły 17. roku życia!
- Dziś nieletni zajmują się jeszcze jednym - sprzedają informacje - mówi podkomisarz, wyjaśniając: - Bo skąd złodziej wie, której akurat pani ukraść torebkę? Dostaje cynk, że właśnie ona ma w niej wypasionego smartfona, a nie starą Nokię.
Bo często napadniętą wystawia znajomy lub członek rodziny.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mike
Co Za debil to napisal czyli wiekszosc kradziezy wymuszen robia dzieci ktore nie ukonczyly szkoly Brawo dla policji!!!!!! Ktora nie umie sobie poradzic z 15 latkami smiac mi sie chcialo jak czytalem ten szmatlawiec caly ten problem w tym pierdolnietym kraju przestal by istniec po legalizacji albo po czesciowym,alcohol papierosy to najwiekszy Hard drug ile ludzi ginie przez to, ale ten syf praktycznie wszedzie mozna kupic zwalvzajcie alkoholikow demokratyczne panstwo jak sie patrzy a prawda taka ze polska daleko Za czarnuchami z Kongo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska