Kontrakt terytorialny to lista inwestycji kluczowych dla regionu. Chodzi o projekty, które mają otrzymać dotacje w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Wstępny wykaz zadań na ostatniej sesji przyjęli radni sejmiku. W tym miesiącu będzie on negocjowany ze stroną rządową.
Czytaj także: Na co w Toruniu wydajemy pieniądze z Unii?
Jakie zadania zgłosił Toruń? Lista liczy 13 pozycji, z czego 10 rozpatrzono pozytywnie. Miasto chce dokończyć budowę trasy wschodniej, czyli wybudować odcinek od pl. Daszyńskiego do Grudziądzkiej i przebudować Łódzką od Lipnowskiej do Zdrojowej. W planach jest kolejny projekt kolejowo-tramwajowy: modernizacja infrastruktury od Dworca Głównego do Północnego, budowa linii tramwajowej do os. JAR i we wschodnim Toruniu - nowej zajezdni tramwajowej przy ul. Olsztyńskiej. Projekty obejmą kolejne odcinki trasy średnicowej (druga jezdnia od Grudziądzkiej do Wschodniej i kolejny fragment - od Szosy Chełmińskiej do Okrężnej) oraz staromostowej (między średnicówką a Polną, ale bez fragmentu między pl. Armii Krajowej a pl. Niepodległości).
Wśród inwestycji związanych z transportem znajdziemy podłączenie miasta do trasy S-10 poprzez węzeł Kluczyki i rozbudowę Olsztyńskiej od ul. Czekoladowej do granicy z włączeniem w krajową "piętnastkę" oraz stworzenie inteligentnego systemu transportowego, który ma objąć np. sterowanie ruchem z monitoringiem wizyjnym, dynamiczną informację o postojach na Starówce, monitoring w wozach MZK.
Do kontraktu trafiły też projekty polegające m.in. na ożywieniu Bulwaru Filadelfijskiego, zakupie sprzętu do Centrum Nowoczesności. Magistrat chce kontynuować odnowę zabytków na Starówce i postawić tam podziemne boksy na odpady. Czeka nas też trzecia odsłona gospodarki wodno-ściekowej, która obejmie np. wymianę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Miasto chce także wybudować biogazownię i elektrownię wykorzystującą energię słoneczną.
Według szacunków projekty mogą kosztować ok. 1,5 mld zł. Na liście projektów kluczowych - oprócz trasy staromostowej - nie znalazła się też rozbudowa zakładu unieszkodliwiania odpadów i zagospodarowanie terenów zieleni m.in. parku Glazja i 1000-lecia. - Oczekujemy uzupełnienia wykazu - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Będziemy zabiegać o ujęcie brakujących projektów oraz o aktualizację listy.
