Celem konkursu było zebranie i wyróżnienie prac związanych z tematyką Zaborów. Ponadto - zainteresowanie studentów i młodych naukowców tematyką Zaborów, ochrony przyrody i ekologii oraz podjęcie przez nich różnorodnych problemów badawczych, wzbogacenie literatury naukowej o wartościowe i aktualne opracowania monograficzne. W konkursie mogli uczestniczyć studenci, absolwenci, którzy złożyli i obronili prace w latach ubiegłych i w roku bieżącym do 31 sierpnia tego roku. Tematyka prac konkursowych dotyczyła Zaborów w zakresie: zrównoważonego rozwoju, ekologii, turystyki, ochrony przyrody, kultury i tradycji regionu, innej tematyki związanej z Zaborami. Na konkurs wpłynęło 13 prac.
Czytaj: Zbrzycą do stanicy PTTK w Swornychgaciach
Komisja konkursowa w składzie: dr Bartosz Słomiński, Monika Kuchta, Iwona Wałdoch, Zbigniew Gierszewski, Krzysztof Zabrocki oceniła prace według następujących kryteriów: związek z Zaborami, wartość poznawcza pracy, wartość źródłowa i dokumentacyjna z uwzględnieniem badań własnych, innowacyjnośc tematu, przydatność i zastosowanie w praktyce, subiektywna ocena autora.
Po uzyskaniu punktacji od wszystkich jurorów komisja stwierdziła, że I miejsce w konkursie ex aequo uzyskały prace: Opowieści humorystyczne z południa Kaszub - autorstwa Justyny Piekarskiej oraz Filia KL Stutthof "Sophienwalde" oraz obozy pracy w Dziemianach 1943 - 1945 - autorstwa Przemysława Szamockiego. Autorzy dostali po 750 zł i nagrody rzeczowe. III miejsce zajęła praca: Miejsce i rola języka kaszubskiego w systemie nauczania (na przykładzie gminy Brusy) - autorstwa Bożeny Kossak-Główczewskiej. Pozostałe prace zostały wyróżnione, a autorzy otrzymali nagrody rzeczowe.
Czytaj e-wydanie »