Inauguracja roku akademickiego UMK w Bydgoszczy
Po raz pierwszy, według nowych zasad, wybitni uczeni (z Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych) ocenili potencjał wydziałów, nadając najlepszym kategorię "A +". - 37 wyróżnionych tą kategorią jednostek to elita, wizytówka polskiej nauki w kraju i na świecie - chwali je minister nauki prof. Barbara Kudrycka, mówiąc w ten sposób również o Wydziale Humanistycznym UMK. W jego skład wchodzą: Instytut Socjologii, Instytut Filozofii i Katedra Logiki.
Wydział Humanistyczny UMK jest jedynym w naszym regionie, który dostał najwyższą ocenę naukową.
- Tak wysoka ocena to dla nas ogromny prestiż - tłumaczy dziekan prof. Andrzej Szahaj. - Mamy nadzieję, że dzięki niej uda nam się też przyciągnąć studentów, którzy będą wiedzieli, że studiują w znakomitym miejscu.
Zobacz także: Studenci UMK rozpoczęli nowy rok akademicki [wideo]
Dziekan liczy także na większe dotacje na badania naukowe, ponieważ ocena (od "A+" do "C"), jak zapewnia resort nauki, będzie miała wpływ na ich wysokość.
Uczeni kompleksowo analizowali i porównywali dorobek naukowy 960 jednostek badawczych w czterech grupach: nauki humanistyczne i społeczne, nauki o życiu, nauki ścisłe i inżynierskie, nauki o sztuce i twórczości artystycznej.
Jak wypadli inni z naszego regionu?
Dobrą kategorię "A" otrzymały następujące wydziały UMK: nauk historycznych, pedagogicznych, teologiczny, politologii, lekarski, farmaceutyczny, chemii, fizyki i astronomii, matematyki i informatyki oraz sztuk pięknych.
Kategoria "B" została nadana: z UMK - wydziałowi nauk ekonomicznych, prawa, filologicznemu, biologii, nauk o zdrowiu, nauk o ziemi; z bydgoskiego UTP - wydziałowi zarządzania, hodowli, telekomunikacji, technologii oraz inżynierii mechanicznej; z UKW w Bydgoszczy - humanistycznemu, pedagogiki i psychologii, administracji, nauk przyrodniczych, instytutowi edukacji muzycznej, a także trzem wydziałom Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: kompozycji, dyrygentury i instrumentalnemu oraz Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu i Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.
Żółtą kartkę, czyli kategorię "C" dostały: wydział wokalno-aktorski akademii muzycznej oraz kultury fizycznej UKW. Piotr Kwiatkowski, rzecznik UKW wyjaśnia jednak: - Trudno o ocenę naukową dorobku wydziału, który ma zaledwie rok. Jestem więc przekonany, że przy następnej kategoryzacji, za cztery lata, będziemy znacznie wyżej. Mamy duży potencjał - jesteśmy jedyni w regionie z uprawnieniami do prowadzenia studiów magisterskich z WF.
Wczoraj rozpoczął się kolejny rok akademicki. Pierwszy raz od powstania UMK uroczystości nie było w Toruniu. Rektor, prof. Andrzej Tretyn podczas inauguracji w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej mówił: - Gdy podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu remontu auli, nie miałem wątpliwości, że ta uroczystość powinna odbyć się w Bydgoszczy. W roku 2014 obchodzić będziemy dziesięciolecie połączenia Akademii Medycznej w Bydgoszczy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zresztą doktorat honoris causa otrzymał współzałożyciel akademii, prof. dr hab. n. med. Zygmunt Mackiewicz.
W swoim przemówieniu rektor mówił także o inwestycjach UMK w Bydgoszczy, np. oddanym niedawno nowym budynku Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 z m.in. Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym (jednym z najważniejszych w Polsce).
