Dla osób w trudnej sytuacji materialnej, uczniów pobierających stypendia socjalne i osób niepełnosprawnych - z myślą o tych mieszkańcach naszego województwa realizowany jest przez urząd marszałkowski projekt "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu".
Czytaj także: Można korzystać z darmowego internetu poza domem
- 2000 uczestników projektu dostało dostęp do internetu, z tego 1500 laptopy z oprogramowaniem - wylicza Agnieszka Malinowska-Pelczar, koordynatorka projektu z departamentu spraw społecznych urzędu marszałkowskiego. - W tej grupie mamy również 300 osób niewidomych i słabowidzących.
- Chcemy zapewnić infrastrukturę tam, gdzie jej jeszcze nie ma - wyjaśnia Ryszard Rumiński z departamentu społeczeństwa integracyjnego. - W ramach projektu będzie finansowany dostęp do internetu do 2015 roku. Potem przez trzy-cztery lata obowiązek dofinansowania przejdzie na lokalne samorządy.
Bogumiła Kowalska z Dębowca ma siedmioro dzieci. Na utrzymaniu w domu jeszcze czwórkę. Nowy laptop przyda się pociechom w edukacji.
- Mam komputer od dziewięciu lat, ale stacjonarny, Windows jest już w nim przestarzały - mówi Grzegorz Lisiński z Brodnicy, który jest niewidomy. - Cieszę się, bo będę miał najnowsze oprogramowanie . Słucham książek, szukam różnych informacji. Komputer się przydaje. Może uda mi się znaleźć dzięki niemu pracę, której już długo szukam. Niestety, brakuje ofert dla niewidomych, a skończyłem wiele kursów i cały czas się dokształcam.
Dla osób niewidomych i słabowidzących sprzęt został wyposażony w programy powiększające, udźwiękawiające i ubrajlawiające systemy Windows.
- Syn miał komputer, ale mu się popsuł, sprzęt był już dosyć stary - opowiada Elżbieta Konieczna ze Żnina. - Żeby skorzystać z internetu, chodziliśmy do naszej gminnej biblioteki. Syn często dostaje na maila materiały z technikum, na przykład z zadaniami domowymi z angielskiego.
Piotr Całbecki zaznaczył, że projekt co do zasięgu i jakości jest jedyny w skali kraju. Przeprosił również, że na jego realizację trzeba było tak długo czekać. - W sumie ze sprzętu i internetu skorzysta w naszym województwie 5000 mieszkańców, bo liczymy wszystkich domowników - dodał marszałek. - Mam nadzieję, że komputery pomogą w integracji ze światem.
W ramach projektu osoby biorące w nim udział skorzystały również i będą korzystać, do 20 października, z jednodniowych szkoleń z obsługi sprzętu i internetu w swoich powiatach.
Projekt w całości został sfinansowany z funduszy unijnych.