Tak wygląda inwestycja za 160 mln zł! Zajrzyj do najnowocześ...
Po trzech latach budowy 18 września tego roku uroczyście otwarto Klinikę Medycyny Ratunkowej w szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w cały kraju. Wrażenie robi nie tylko wygląd budynku, ale przede wszystkim jego wyposażenie. Zresztą liczby mówią same za siebie - cała inwestycja kosztowała 160 mln zł, z czego 100 mln pochłonęło wyposażenie kliniki.
Problem w tym, że po miesiącu od otwarcia KMR, z dobrodziejstw placówki nie skorzystał jeszcze ani jeden pacjent. Krótko mówiąc - klinika wciąż nie funkcjonuje.
Dlaczego? - Jesteśmy w trakcie przekazywania szpitalowi obiektu wraz z całym wyposażeniem - odpowiada Tomasz Chyła, kierownik Zespołu ds. Realizacji Wieloletniego Programu Medycznego Rozbudowy i Przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza.
A to, jak podkreśla kierownik, zajmuje dużo czasu. - W Klinice Medycyny Ratunkowej znajduje się około 650 pomieszczeń i kilkadziesiąt elementów wyposażenia - wylicza.
Szpital, przejmując poszczególne pomieszczenia od Collegium Medicum UMK, musi zweryfikować spis inwentarza, zatem sprawdzić czy liczba przekazywanego sprzętu medycznego i biurowego jest zgodna z tym, co widnieje na liście. - Przy okazji uczymy też kadrę szpitala, w jaki sposób obsługiwać nowe urządzenia - podkreśla Tomasz Chyła. - Tak, aby w dniu uruchomienia kliniki, czyli wraz z przyjęciem pierwszego pacjenta, koncentrować się już tylko na leczeniu.
Czytaj również: Szpital gotowy na tę inwestycję?
Kiedy ten dzień nastąpi - nie wiadomo. Przekazywanie obiektu może potrwać aż do listopada. Ale niewykluczone, że jeszcze dłużej. Precyzyjnej informacji nie udziela również sam szpital. Na pytanie, kiedy KMR zacznie przyjmować pacjentów, biuro obsługi zarządu "Jurasza" odpowiada: - Informujemy, że Klinika Medycyny Ratunkowej zostanie przeniesiona do nowego budynku po formalnym przekazaniu inwestycji przez Collegium Medicum.
Zarazem zapewnia, że lecznica zatrudnia już wystarczającą liczbę lekarzy specjalistów w zakresie medycyny ratunkowej. Bez tego szpital nie będzie mógł szkolić lekarzy-rezydentów. Na pytanie, ilu specjalistów znalazło pracę w "Juraszu, odpowiedzi nie uzyskaliśmy.
Czytaj e-wydanie »