"Drogówka" - reżyseria: Wojciech Smarzowski, autor zdjęć: Piotr Sobociński Jr.
Poseł, pani prokurator, nieborak jeżdżący rozklekotanym autem, a nawet ksiądz: w "Drogówce" wszyscy próbują wymigać się od mandatu za wykroczenie w ruchu drogowym. Najczęściej pada propozycja łapówki. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej - korupcja na wielką skalę sięga daleko wyżej.
"Dziewczyna z szafy" - reżyseria: Bodo Kox, autor zdjęć: Arkadiusz Tomiak
Magda cierpi na depresję, którą objawia m.in. zamykaniem się w szafie. Jej sąsiada, Tomka, w kontaktach z otoczeniem ogranicza dysfunkcja mózgu. Tomek jest zdany na opiekę swego brata, Jacka, w istocie równie samotnego jak tamci, zasiedziałego przy komputerze. W przyjaźni rodzącej się nieoczekiwanie między Magdą i Tomkiem oboje instynktownie odkrywają szansę na przełamanie izolacji.
"Ostatnie piętro" - reżyseria: Tadeusz Król, autor zdjęć: Tomasz Augustynek
Thriller zainspirowany autentycznymi wydarzeniami, które rozegrały się kilkanaście lat temu w niewielkiej miejscowości na południu Polski. Kapitan Derczyński, oficer Wojska Polskiego, jest człowiekiem o skrajnie konserwatywnych poglądach. Wraz z żoną i trojgiem dzieci wiedzie spokojne życie do momentu, w którym natrafia na ślad oszustwa swoich przełożonych. Ci, w obawie o swoje stanowiska zwalniają go z pracy. On z kolei sądzi, że jest na tropie już nie tylko oszustwa, ale spisku antypolskiego. Dopiero teraz jego konserwatyzm ujawnia się ze zdwojoną siłą. Kapitan, bojąc się o życie własne i najbliższych, zamyka rodzinę w mieszkaniu, a tym samym izoluje ją od świata zewnętrznego
"W cieniu" - reżyseria: David Ondříček, autor zdjęć: Adam Sikora, koprodukcja Izrael, Czechy, Słowacja, Polska
Praga czeska, rok 1953, czasy terroru stalinowskiego. Rząd planuje wielki przekręt: reformę monetarną, która ma być de facto obrabowaniem społeczeństwa. Realizacja planu wymaga dokonania dwóch napadów - na jubilera i pocztę. Wkrótce wieść o brutalnych napadach i ich śmiertelnych ofiarach wstrząsa miastem. Kozłem ofiarnym staje się gmina żydowska.
"W imię" - reżyseria: Małgośka Szumowska, autor zdjęć: Michał Englert
Młody ksiądz Adam obejmuje parafię i tworzy ośrodek, tzw. ognisko, dla miejscowej, trudnej młodzieży. Księdzu Adamowi przyjdzie jednak zmierzyć się nie tylko ze słabościami wychowanków, ale i własnymi: jest gejem. Orientacja seksualna daje o sobie znać pod wpływem wzajemnej fascynacji Adama i wrażliwego chłopaka z ogniska - Łukasza.
"W ukryciu" - reżyseria: Jan Kidawa-Błoński, autor zdjęć: Łukasz Gutt
Janinę - Polkę u schyłku drugiej wojny światowej połączą więzy intymne z ukrywającą się w jej domu młodą Żydówką, Ester. Kobiety zostają w mieszkaniu same. Odizolowane od świata zewnętrznego, prowadzą wspólne życie, mimo to odczuwając osamotnienie, które zbliża je ku sobie.
"Żyvie Biełaruś" - reżyseria: Krzysztof Łukasiewicz, autor zdjęć: Witold Stok
Współczesny dramat społeczno-polityczny, zainspirowany wydarzeniami, które miały miejsce na Białorusi w 2009 roku. Gdyby nie współczesne realia, można by pomyśleć, że akcja filmu toczy się w czasach stalinowskich - rodem z tamtej epoki są metody, jakimi reżim Aleksandra Łukaszenki rozprawia się na ekranie ze swoimi przeciwnikami.
Czytaj e-wydanie »