https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

- Dostałam mandat, mimo że miałam bilet - skarży się pasażerka włocławskiego MPK

Małgorzata Goździalska [email protected] tel. 54 232 22 22
Nasza Czytelniczka otrzymała mandat, mimo że ma uprawnienia do ulgowych przejazdów.
Nasza Czytelniczka otrzymała mandat, mimo że ma uprawnienia do ulgowych przejazdów. Wojciech Alabrudziński
- Dostałam mandat, mimo że miałam bilet - skarży się pasażerka włocławskiego MPK. Czy to możliwe, żeby kontrolerka biletów się pomyliła? I czy renciści mają prawo do biletów ulgowych?

Czytelniczka (imię i nazwisko znane redakcji) jest 64-letnią emerytką. Kiedy więc korzysta z komunikacji miejskiej, zwykle kupuje bilet ulgowy. Tak też było ostatnio.

- Kupiłam bilet za złoty pięćdziesiąt sześć, wsiadłam do "siedemnastki" na ulicy Kaliskiej, skasowałam bilet i podeszła do mnie kontrolerka - opowiada zdenerwowana. - Pokazałam legitymację ZUS-owską, ale kontrolerka uznała, że powinnam mieć przy sobie jeszcze orzeczenie o niepełnosprawności i wypisała mi mandat.

Jakie uprawnienia mają emeryci korzystający z miejskiej komunikacji? - Ci, którzy ukończyli 65. rok życia nabyli uprawnienia do bezpłatnych przejazdów - wyjaśnia Andrzej Sołtysiak, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej we włocławskim magistracie. - Ale to prawo do bezpłatnych przejazdów wymaga poświadczenia dowodem osobistym lub paszportem. Kontroler nie jest bowiem od oceniania wieku pasażera.

A co z emerytami, którzy nie ukończyli 65. roku życia? - Zgodnie z uchwałą Rady Miasta we Włocławku mają oni prawo do korzystania z ulgowych przejazdów - wyjaśnia dyrektor Sołtysiak. - Tym osobom przysługuje ulga 40-procentowa. Ale uwaga! W przypadku kontroli to uprawnienie trzeba poświadczyć legitymacją emeryta wraz z dowodem osobistym lub paszportem.

Do 40-procentowej ulgi mają też prawo niepełnosprawni o umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. Ale powinni oni wraz z biletem okazać legitymację wraz z orzeczeniem określającym stopień niepełnosprawności.

Przeczytaj też: Na tej samej trasie na jednym bilecie nie pojedziesz!

Dlaczego Czytelniczka otrzymała mandat? Sprawę wyjaśnia referat publicznego transportu zbiorowego we włocławskim magistracie. Z dotychczasowych ustaleń kierownik Anny Grabowskiej wynika, że kontrolerka miała prawo do wypisania kary. Bo legitymacja, którą okazała Czytelniczka, sugerowała, że pobiera ona świadczenie rentowe, a nie emerytalne. Chodziło o literę R, a nie E na legitymacji. Tymczasem rencistom we Włocławku ulgi na przejazdy autobusami miejskiej komunikacji nie przysługują. Należą się pasażerom niepełnosprawnym, którzy posiadają tzw. białą legitymację i orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Czytelniczka zapewnia: mam emeryturę, ale też rentę powypadkową. I nie po raz pierwszy byłam kontrolowana. Do tej pory nie miałam żadnych problemów.
Urzędnicy przyznają; - Przepisy zmieniły się w ubiegłym roku. Dla rencistów są krzywdzące. Dlatego powinny się zmienić. Ale to zadanie dla Rady Miasta we Włocławku.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pracownik zus
W dniu 28.11.2013 o 14:36, Czytelnik napisał:

Pani Anna Grabowska jako kierownik wydziału gospodarki komunalnej we włocławskim magistracie winna wiedzieć, że świadczenie rentowe, a tym samym legitymację rencisty otrzymuje się po Orzeczeniu przez lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy: całkowitej i samodzielnej egzystencji, całkowitej,  częściowej. Częściowa niezdolność do pracy orzeczona przez Orzecznika ZUS jest tożsama z lekkim stopniem niepełnosprawności orzeczonym przez Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Tak więc rencista z orzeczoną  przez Orzecznika ZUS częściową niezdolnością do pracy może korzystać z 40% zniżki na przejazdy MPK we Włocławku zgodnie z § 3 pkt 6 UchwałyNr XX/106/2012 Rady Miasta Włocławek z dnia 26 marca 2012r.Wystarczającym dokumentem na potwierdzenie, że osoba jest niepełnosprawna o umiarkowanym i/lub lekkim stopniu niepełnosprawności jest legitymacja rencisty wraz z dowodem osobistym.Dość niezrozumiałe stanowisko zaprezentowała Pani A. Grabowska. Podejrzewam, że wynikało z braku znajomości przepisów Uchwały Rady Miasta jak i Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz.U. 1998 Nr 162 poz. 1118.Sądzę, że Pani Anna Grabowska dojrzy swój błąd i sprostuje. W przeciwnym wypadku powinna zrezygnować z pracy. Mnie mieszkańcowi Włocławka jest wstyd, że urzędnik z tak prozaicznego powodu krzywdzi ludzi.   Szanowna Pani ,Legitymacja emeryta rencisty nie jest legitymacją osoby niepełnosprawnej, taki dokument jest wydawany również osobom pobierajacym renty rodzinne. czytelniczka pracownik zus

P
PASAŻERKA RĘCISTKA

SZANOWNA PANI ,KAŻDA OSOBA KORZYSTAJACĄCA Z BILETU ULGOWEGO, POWINNA MIEĆ WIEDZĘ JAKIE DOKUMENTY NALEŻY POSIADAĆ .JESTEM RENCISTKĄ I NIE MIAŁAM PROBLEMÓW WOŻĘ POTRZEBNE DOKUMENTY !!! ABYM MOGŁA KORZYSTAĆ Z ULGI.WIADOMO JEST JUŻ OD DAWNA ŻE RĘCIŚCI NIE MAJĄ PRAWA DO ULGI ,JEDYNIE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE .TAK MÓWI UCHWAŁA RADY MIASTA, PRZEPISUJĘ PANI DOKŁADNIE CO PISZE , NAWET NA SZYBACH W  KAŻDYM AUTOBUSIE !!!,,OSOBY O UMIARKOWANYM I LEKKIM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI -- LEGITYMACJA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ WRAZ Z Z ORZECZENIEM OKREŚLAJĄCYM STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI !!!!!!!. CZY TO TAK TRUDNO ZROZUMIEĆ ZE ZIELONA LEGITYMACJA SŁUŻY JEDYNIE DO ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH A NIE DO ULGI ?????.NIEWIEDZA Z PANI STRONY POWODUJE ZAMIESZANIE WŚRÓD INNYCH PASAŻERÓW.OTRZYMAŁA PANI MANDAT ALE OPŁATA TYLKO MANIPULACYJNA ZA BRAK DOKUMENTU W TRAKCIE KONTROLI 10 ZŁ.ZA SWOJE BŁĘDY OBWINIA PANI ORACOWNIKÓW URZĘDU -WSTYD !!!. I TO NIECH BĘDZIE WIADOMOŚCIA DLA INNYCH RENCISTÓW , ZAPOZNAJCIE SIE Z WASZYMI UPRAWNIENIAMI !!! A NIE BĘDZIECIE MIELI KŁOPOTU.SAMA BYŁAM ŚWIADKIEM  JAK KONTROLRKA WIELOKROTNIE UDZIELAŁA INFORMACJI  JAKIE DOKUMENTY WOZIĆ. NIE DZIWIE SIĘ ŻE KONTROLERZY TERAZ NAKŁADAJĄ MANDATY,SĄ OD KONTROLI A NIE WIECZNYCH POUCZEŃ A MAJA TRUDNA PRACĘ .

C
Czytelnik

Pani Anna Grabowska jako kierownik wydziału gospodarki komunalnej we włocławskim magistracie winna wiedzieć, że świadczenie rentowe, a tym samym legitymację rencisty otrzymuje się po Orzeczeniu przez lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy: całkowitej i samodzielnej egzystencji, całkowitej,  częściowej. 

Częściowa niezdolność do pracy orzeczona przez Orzecznika ZUS jest tożsama z lekkim stopniem niepełnosprawności orzeczonym przez Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. 

Tak więc rencista z orzeczoną  przez Orzecznika ZUS częściową niezdolnością do pracy może korzystać z 40% zniżki na przejazdy MPK we Włocławku zgodnie z § 3 pkt 6 Uchwały

Nr XX/106/2012 Rady Miasta Włocławek z dnia 26 marca 2012r.

Wystarczającym dokumentem na potwierdzenie, że osoba jest niepełnosprawna o umiarkowanym i/lub lekkim stopniu niepełnosprawności jest legitymacja rencisty wraz z dowodem osobistym.

Dość niezrozumiałe stanowisko zaprezentowała Pani A. Grabowska. Podejrzewam, że wynikało z braku znajomości przepisów Uchwały Rady Miasta jak i Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.

o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz.U. 1998 Nr 162 poz. 1118.
Sądzę, że Pani Anna Grabowska dojrzy swój błąd i sprostuje. W przeciwnym wypadku powinna zrezygnować z pracy. Mnie mieszkańcowi Włocławka jest wstyd, że urzędnik z tak prozaicznego powodu krzywdzi ludzi.
 

 

 

 

 

 

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska