Nową kamerę zamontowano właśnie na osiedlu Wyzwolenia, obok dworca kolejowego. Urządzenie jest obrotowe - obejmuje zasięgiem kilka budynków, znajdujące się przy nich parkingi oraz placyk, na którym stoją pojemniki na odpady.
Lokatorzy twierdzą, że kamera była tutaj potrzebna. Dlaczego? - Wystarczy spojrzeć na ściany niektórych budynków. Aż roi się na nich od bohomazów. Poza tym mam nadzieję, że kamera odstraszy wandali, którzy niszczą zaparkowane przy blokach auta - twierdzi lokatorka z ulicy Królewskiej.
Przeczytaj również: Ślepe kamery w Grudziądzu nie dostrzegły wandali malujących bloki
Taką nadzieję także mają pracownicy administracji. - Miejsca, które objęte są monitoringiem, ustalamy razem z policjantami - tłumaczy Magdalena Zygmunt, rzeczniczka prasowa Spółdzielni Mieszkaniowej.
Wandale mają kaptury na głowach
Liczba takich miejsc znacząco wzrośnie jeszcze przed końcem tego roku. Nowe urządzenia pojawią się na wszystkich osiedlach. Gdzie konkretnie? - Na budynku przy ulicy Sobieskiego 3. Ta kamera obejmie m.in. teren przy szkole - mówi Andrzej Burkiewicz, kierownik osiedli Rządz i Mniszek.
Nie będą to pierwsze "elektroniczne oczy" w tych dzielnicach. Pytamy więc, czy kamery się sprawdzają i czy jest sens w nie inwestować. - Myślę, że tak. Jeśli ktoś chce np. pomazać ścianę, a widzi kamerę, to najpierw dwa razy się zastanowi czy warto - twierdzi Andrzej Burkiewicz. Taką opinię potwierdza również Jolanta Szewczyk, szefowa administracji osiedli Kopernika i Kawalerii Polskiej.
Przyznaje jednak, że trudno doprowadzić do ukarania nagranych wandali. - Najczęściej mają kaptury na głowach - przypomina Jolanta Szewczyk.
Czytaj również: Obiektywy śledzą każdy krok torunian. Mamy 238 kamer monitoringu!
Bat na złodziei aut?
Od kilku lat w rozbudowę monitoringu inwestuje również miasto. Lada dzień na ulicach wylotowych z miasta pojawi się osiem kamer. Policjanci mają nadzieję, że dzięki nim będzie łatwiej namierzyć przestępców kradnących auta z naszych osiedli. Bo teraz mundurowi mają z tym duży problem.
Kolejnych 16 urządzeń zostanie zamontowanych w obrębie Starego Miasta. Część pieniędzy wyłoży na to Unia Europejska.
- Myślę, że jeszcze w tym tygodniu może zostać ogłoszony przetarg na to zadanie. Instalacja kamer rozpocznie się w przyszłym roku - informuje Rafał Cywiński, naczelnik wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu miejskiego.
Czytaj e-wydanie »