
Chcesz nowy paszport? Poczekaj w kolejce. Biura przeżywają oblężenie
Mizar i Alkor to od dziś gwiazda Kujawsko-Pomorskiego. Te obiekty należą do Wielkiego Wozu stanowiącego charakterystyczny fragment gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.
W wyborze gwiazdy województwa mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy regionu. Wystarczyło wskazać ciało niebieskie i ciekawie uzasadnić, dlaczego akurat ona powinna przyświecać województwu. Laureatem konkursu ogłoszonego przez urząd marszałkowski w Toruniu został Tomasz Kanarkowski ze Żnina.
Zwycięzca podkreślił w swoim uzasadnieniu: "Nieważna jest pora roku czy nocy, to przecież gwiazdy konstelacji niezachodzącej w naszej szerokości geograficznej. Nie widzisz gwiazdy podwójnej? Wystarczy najprostsza lornetka. Masz teleskop? Spójrz na Mizara. Widzisz? - to prawdziwy układ podwójny, którego składniki oddalone są od siebie o 14 sekund kątowych. Mizar i Alkor niech będą symbolem Bydgoszczy i Torunia, Pomorza i Kujaw, Lwa i Orła, Wisły i Noteci".
Zobacz także: Nad Polskę nadciąga orkan. Będzie mocno wiało [wideo]
- Wziąłem udział w konkursie, by dać przykład swoim uczniom. A okazało się, że wygrałem - mówi Tomasz Kanarkowski, nauczyciel fizyki w I LO w Żninie.
Laureat nagrody jest koordynatorem astrobazy w Żninie. - Pochwaliłem się uczniom, że wygrałem. I mam nadzieję, że w kolejnych konkursach sami wezmą udział. Jak się okazuje, teraz żaden z nich nie wystartował. A szkoda, bo moi uczniowie zazwyczaj chętnie biorą udział w konkursach.
Nauczyciel ze Żnina, oprócz wycieczki do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, otrzyma tablet z aplikacją astronomiczną.
Pozostałe cztery równorzędne nagrody w postaci tabletów z taką aplikacją trafią do: Piotra Wołyńskiego z Golubia-Dobrzynia, który wybrał gwiazdę Porrima, Krzysztofa Rochowicza z Torunia, który uzasadniał wybór gwiazdy Regulus, Agaty Sierak z Bydgoszczy, która wybrała gwiazdę Anser oraz Mateusza Gosiąrka z Inowrocławia, który pokusił się o napisanie uzasadnienia do wyboru gwiazdy Kappa Cygni.
Czytaj e-wydanie »