Na listopadowych targach sztuki w Szanghaju tysiące ludzi, kolekcjonerów, artystów, gapiów skonfrontowało się ze sztuką z całego świata. Można było obejrzeć rzeźbę, malarstwo, grafikę, ceramikę, a nawet bursztynową biżuterię.
Ceremonii otwarcia polskiego stoiska dokonał konsul generalny w Szanghaju Krzysztof S. Smyk wraz z małżonką oraz mecenas wystawy Renata Kornowska. Warto dodać, że konsul gościł we wrześniu w Chojnicach i na spotkaniu w starym ogólniaku komplementował twórczość Trzebiatowskiego.
Obrazy Janusza Trzebiatowskiego z cyklu "Ptaki i Chmury" oraz złocisty bursztyn z głębin Bałtyku zrobiły wielką furorę wśród zwiedzających. Prace Trzebiatowskiego zachwyciły doskonałą techniką laserunku, ekspresją oraz barwami, zaś bursztyn oprawiony w złoto i diamenty wywołał zachwyt u niejednego kolekcjonera.
Polska wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko zwiedzających, lecz również mediów.
Karolina Kornowska wraz z Michałem Osowskim, którzy reprezentowali nasz kraj w strojach kaszubskich, stali się najbardziej rozpoznawalnymi Polakami podczas targów, a ich zdjęcia zostały umieszczone na setkach chińskich blogów.
Zobacz: Baszta promuje młodych. Zobaczymy obrazy Kai Soleckiej
Po wielkim sukcesie majowej wystawy obrazów olejnych Trzebiatowskiego w Shanghai Duolun Museum of Modern Art oraz prezentacji sztuki polskiej i wyrobów artystycznych na Shanghai Art Fair 2013 Renata Kornowska zapowiada powstanie na początku przyszłego Polsko-Chińskiego Centrum Sztuki i Biznesu w Szanghaju mającego na celu promowanie oraz wspomaganie polskich przedsięwzięć kulturalnych oraz biznesowych w Chinach - jednym z najważniejszych obszarów współczesnego świata o olbrzymim potencjale i oddziaływaniu, nie w pełni dotychczas wykorzystanym przez Polskę.
Czytaj e-wydanie »