Toruń jest jednym z 43 ośrodków w całej Polsce, w których wczoraj rozpoczęła się kampania "Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś to całe życie". Akcja jest okazją, by dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. W Toruniu odbywa się na UMK oraz w Wyższej Szkole Bankowej.
Wczoraj w Od Nowie chętnych do rejestracji nie brakowało. - Kiedy usłyszałam, że jest taka możliwość, nie wahałam się ani przez chwilę - mówi Angelina Milewska, studentka chemii. - Życie to wielki dar, więc jeśli można komuś pomóc, to czemu nie? W poniedziałek byłam oddać krew, dziś dołączam do bazy. Chcę poczuć, że dobrze spędziłam ten rok, że zrobiłam coś dla innych. A jak za rok okaże się, że jest biorca, wezmę dziekankę i tyle.
Czytaj także: Poświęć 5 minut, ofiaruj życie. Dni Dawcy Szpiku w PWSZ [wideo]
Podobnie swoją decyzję uzasadnia Ola Krajewska, studentka filologii angielskiej. - Chciałam zrobić coś dobrego. Mam nadzieję, że mój szpik okaże się dopasowany do jakiegoś biorcy.
Sama procedura rejestracji jest szybka i bezbolesna. Polega na przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego stanu zdrowia dawcy, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z jamy ustnej. - Trwa to tylko chwilę, ale w tym momencie podejmujemy bardzo ważną decyzję - zaznacza Katarzyna Janeczek, ambasadorka Fundacji DKMS Polska, która organizuje akcję. - Potencjalny dawca zostaje w bazie aż do 60. roku życia. Ponieważ rejestr jest międzynarodowy, biorcą może zostać dopasowana genetycznie osoba zarówno z Polski, jak i na przykład z Brazylii.
Co dzieje się w przypadku, kiedy wśród czekających na przeszczep znajdzie się nasz genetyczny bliźniak?
Czeka nas zabieg pobrania szpiku, który zostanie przeprowadzony w jednym z ośrodków w Polsce (wykonuje się je m.in. w Warszawie, Gliwicach i Poznaniu). Komórki macierzyste pozyskuje się albo z krwi (wówczas zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie), albo z talerza kości biodrowej (wówczas dawca zostaje poddany narkozie).
Jeśli ktoś nie zdążył wczoraj zarejestrować się w bazie dawców, nic straconego. Można zrobić to jeszcze dziś w Od Nowie w godz. 9-16, a także dziś, jutro i w niedzielę między godz. 11 a 18 w Wyższej Szkole Bankowej (budynek B, ul. Dekerta 26).
Potencjalnym dawcą może zostać każda zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia. Dyskwalifikujące są choroby nowotworowe, nosicielstwo wirusa HIV i uzależnienia.Przeszkodą w rejestracji nie są natomiast tatuaże, ciąża, przeziębienie lub grypa.
Stworzenie jak największej bazy jest bardzo istotne, ponieważ szansa dopasowania dawcy i biorcy - według różnych źródeł - wynosi od 1 na 10 tys. do 1/25 tys.
Czytaj e-wydanie »