https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Worki biodegradowalne nie są biodegradowalne - upierają się urzędnicy w Grudziądzu

(dd)
Wyrzucanie śmieci biodegradowalnych w workach to powszechna praktyka. - I największy obecnie problem - przekonują urzędnicy. Pełne pojemniki są jak "paśniki” dla szczurów.
Wyrzucanie śmieci biodegradowalnych w workach to powszechna praktyka. - I największy obecnie problem - przekonują urzędnicy. Pełne pojemniki są jak "paśniki” dla szczurów. Piotr Bilski
- Specjalnie kupiłam ekologiczne worki, aby odpadów biodegradowalnych nie wyrzucać luzem - mówi grudziądzanka. A jednak jej śmietnika nie opróżniono. Bo urzędnicy upierają się, aby bioodpady wyrzucać bez worków.

W sprzedaży dostępne są biodegradowalne worki na śmieci. Kupiła je jedna z naszych Czytelniczek, mieszkająca w Tarpnie. - Pomyślałam, że będą akurat do odpadów biodegradowalnych - mówi kobieta.

Do tych ekologicznych worków zbierała obierki i wszystkie inne odpady, które podlegają szybkiemu rozkładowi. I w tych workach wrzuciła je do brązowego śmietnika.

Przeczytaj także: Mieszkańcy zasypani śmieciami. Wszystkiemu winien harmonogram

Pojemnik został... pełny

- Pracownik firmy wywożącej śmieci zajrzał do pojemnika, zobaczył worki, nie sprawdził, że są to specjalne, rozkładające się opakowania i pojemnika nie opróżnił - opowiada kobieta. - Na świąteczne dni zostałam z koszem pełnym śmieci przed domem!

Dlaczego odpady nie zostały wywiezione? Pytamy w Miejskich Wodociągach i Oczyszczalni, bo ta spółka odbiera śmieci od naszej Czytelniczki i administruje wysypiskiem śmieci. - Zgodnie z przyjętą technologią, po modernizacji składowiska odpadów w Zakurzewie, odpady biodegradowalne mają podlegać procesowi kompostowania trwającemu kilka tygodni. Natomiast rozkład worków biodegradowalnych trwa znacznie dłużej: od kilku do kilkunastu miesięcy - odpowiada Małgorzata Paździor-Roclawski, rzeczniczka MWiO.

Wolniejsze rozkładanie się worków jest problemem, bo wydłuża okres kompostowania. Na opinii specjalistów z "Wodociągów" polegają urzędnicy ratusza, którzy nadzorują firmy wywożące odpady w naszym mieście. - "Worki biodegradowalne" dostępne w sprzedaży nie zawsze są pełnowartościowym produktem biodegradowalnym - zaznacza Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka urzędu miasta. I zauważa, że osobom odbierającym śmieci trudno jest odróżnić wśród odpadów worek ekologiczny od zwykłego.

Grzech główny: śmieci w workach

- Zgodnie ze stanowiskiem zarządzających Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów w Zakurzewie, odpady powinny być pozbawione opakowań, nawet "worków biodegradowalnych" - wyjaśnia rzecznik Jaworska-Nizioł.

To, że śmieci biodegradowalne są wyrzucane w workach - zwykłych foliowych oraz ulegających degradacji - jest największym problemem od czasu wprowadzenia segregacji śmieci. Tak uważają urzędnicy.

- Problemem jest raczej to, że bioodpady są wywożone za rzadko. Latem będą się kisiły w pojemnikach, a smród wokół nich będzie niewyobrażalny - komentuje nasza Czytelniczka.
Brązowe pojemniki na osiedlach domków jednorodzinnych zimą opróżniane są raz na miesiąc, a latem co dwa tygodnie. Z osiedli bloków bioodpady - bez względu na porę roku - wywożone są raz w tygodniu.

Nieruchomości z Twojego regionu

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
eko-kosz.pl

Worki workom nie równe, Polecam worki całkowicie biodegradowalne nawet w kompostownikach przydomowych w czasie ok. 30 dni. Są one oczywiście droższe niż nie które sprzedawane w internecie, ale wykonane ze skrobi kukurydzianej. 

p
precz z PO&PiS

Polski urzednik zmusza nas do zycia w dziczy - aby nie miec problemów nie nalezy smieci segregowac!!!!!!

m
miś

Właściwie kto jest za cały ten koszmar wywozu odpadów odpowiedzialny?

M
Maximus Segregatus
W dniu 12.01.2014 o 15:59, eniu napisał:

Eniu czytaj ze zrozumieniem, było napisane: "Przede wszystkim sukces polega na tym, że burmistrz Sławomir Napierała podjął decyzję, żeby ogłosić przetarg tylko na odbiór odpadów, następne posunięcia są tego wynikiem". Więcej o istocie sukcesu "mistrzów z Nakła" można wyczytać tutaj 

S
SKUP

Skup tworzyw sztucznych (butelki PET, folie i inne tworzywa) . ul.Droga Topolowa 3A (za MRG) . Zapraszamy! U nas za odpady płacimy my. Pozdrawiam

e
eniu

Maximus Segregatus

ale to jest inne rozwiązanie niż te w Nakle :). A firma jaka się tym zajmuje? I kto miałby się zająć tym u nas? SM? PUM? Jedyna opcja to by była zewnętrzna firma ale takiej u nas nie dadzą zarobić :). Dla miszkańców wygoda a dla tej firmy kasa z butelek, plastiku, złomu, makutatura... A mi ogólnie chodziło w przykładzie z Nakła że co to za sortowanie skoro i tak wszystko ładuję do jednego wora i musi to być tak czy inaczej sortowane na wysypisku.

L
Limonka
W dniu 11.01.2014 o 22:11, Sławuś napisał:

Niektóre bioodpady można doskonale wykorzystać we własnym zakresie - patrzeć tutaj

M
Maximus Segregatus
W dniu 11.01.2014 o 20:42, eniu napisał:

Przykład z Nakła u nas? Więc teraz do worka na selektywną wrzucę butelki plastikowe, szkło (które może się w każdej chwili stłuc), baterie (które są materiałem niebezpiecznym), leki itd. A do tego dorzucę jeszcze resztki po obiedzie, skoszoną trawę itp. I teraz to tak czy inaczej będzie jeszcze sortowane przez ludzi czyli jest tak samo jak bym to od razu wyrzucił do odpadów ogólnych i nie sortował wcale heh. Dobry pomysł :) Eniu - a popatrz na to i przestań bredzić 

K
K.

Problem jest to, że mieszkańcy segregują śmieci a pojemniki z papierem, plastikiem i szkłem opróżniane są do jednego kontenera!

A
Asq
Wiecej ludzi w sortowni , a mniej za biurami i po problemie
S
Sławuś

Niektóre bioodpady można doskonale wykorzystać we własnym zakresie, nie łamiąc przy tym prawa. Więc tak obierki od ziemiaków , marchwi oraz innych przeróżnych warzyw można podrzucić rodzinie która zamieszkuje na pobliskiej wsi, ponieważ surowiec ten nadaje się doskonale do futrowania bydła a nawet ptacta hodowlanego!

e
eniu

Przykład z Nakła u nas? Więc teraz do worka na selektywną wrzucę butelki plastikowe, szkło (które może się w każdej chwili stłuc), baterie (które są materiałem niebezpiecznym), leki itd. A do tego dorzucę jeszcze resztki po obiedzie, skoszoną trawę itp. I teraz to tak czy inaczej będzie jeszcze sortowane przez ludzi czyli jest tak samo jak bym to od razu wyrzucił do odpadów ogólnych i nie sortował wcale heh. Dobry pomysł :)

G
Gość
W dniu 11.01.2014 o 20:27, romsal napisał:

Witam To jest chore. Urzędnicy zamiast pomagać, bo od tego są, rzucają kłody pod nogi. Powinien ich, tych urzędników, przełożony wysłać na kurs logicznego myślenia. Worki i opakowania biodegradowalne są przeznaczone do odpadów organicznych. Przecież żaden normalny człowiek nie będzie gołymi rękoma wyrzucał obierek i innych resztek organicznych do pojemnika. A obowiązkiem urzędnika, nieważne jakiego szczebla, jest takie dopracowanie przepisów, aby były w zgodzie z logiką, i oczywiście korzystne dla tzw. "szarego obywatela". Pozdrawiam

Kto każe goły rękoma wyrzucać Ci obierki? Ciężko jest z worka wyrzucić bio do pojemnika? Czy to aż tak skomplikowane? Ja segreguje od paru lat i nie mam z tym problemów ale widzę że pojawiło się wielkie grono "księciuniów" którym nie wypada się poniżać?!

r
romsal

Witam

 

To jest chore. Urzędnicy zamiast pomagać, bo od tego są, rzucają kłody pod nogi. Powinien ich, tych urzędników, przełożony wysłać na kurs logicznego myślenia. Worki i opakowania biodegradowalne są przeznaczone do odpadów organicznych. Przecież żaden normalny człowiek nie będzie gołymi rękoma wyrzucał obierek i innych resztek organicznych do pojemnika. A obowiązkiem urzędnika, nieważne jakiego szczebla, jest takie dopracowanie przepisów, aby były w zgodzie z logiką, i oczywiście korzystne dla tzw. "szarego obywatela".

 

Pozdrawiam

G
Gość
W dniu 11.01.2014 o 19:22, Maximus Segregatus napisał:

Trzeba brać przykład od najlepszych (tutaj kliknąć) - w Nakle takich problemów nie mają 

 

Przeczytałem w całości, przykład godny naśladowania,dodatkowo miejsca pracy dla segregatorów gdzie przy takim bezrobociu to kolejny plus pomysłu z Nakła.  Proponuję na segregatorów zatrudnić ludzi którzy już od lat zajmują się penetrowaniem i odzyskiem surowców wtórnych.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska